Generální ředitel polské uhelné společnosti Jastrzebska Spólka Weglowa (JSW) Jaroslaw Zagórowski v pátek nabídl svoji rezignaci, pokud stávkující horníci podepíší návrh dohody o ukončení svých protestních akcí a vrátí se v pondělí do práce. Stávka namířená proti snižování nákladů trvá již dva týdny. K návratu do práce nepřimělo 5400 horníků ani to, že ji soud označil za nelegální, ani dosavadní vyjednávání.

Odchod Zagórowského je jednou z podmínek odborů k ukončení stávky. Zagórowski si nicméně také stanovil podmínky. Požaduje, aby se počáteční dohoda podepsaná s horníky v pátek stala i závěrečnou dohodou, včetně zavedení šesti pracovních dnů v týdnu, a aby se horníci vrátili do práce v pondělí.

"Pokud jsou odboroví předáci schopni toho dosáhnout, pak bych vás rád informoval, že předám moji rezignaci předsedovi představenstva," prohlásil Zagórowski na tiskové konferenci. "Zodpovědný manažer neopouští svoji firmu, pokud prochází obtížnými časy. Opustím ji pouze, pokud si budu jistý, že firma zvládne v příštích letech obtížnou situaci na trhu," dodal.

Podnik se už delší dobu potýká s klesajícími cenami uhlí a naopak s rostoucími náklady. Vše navíc komplikuje fakt, že se firmě stále nepodařilo dohodnout se s odbory na podmínkách snižování nákladů. Škrty jsou podle společnosti klíčové. Odbory tvrdí, že propouštění je možné zabránit.

Stávka pro JSW znamená denní výpadek tržeb v objemu 30 milionů zlotých (198,5 milionu korun). Zákazníky jako je ArcelorMittal přiměla k tomu, aby hledali alternativní dodavatele. JSW navíc hlásí, že má dostatek peněz jen na několik týdnů. Polská premiérka Ewa Kopaczová ve středu varovala, že pokračování stávky může vést ke zhroucení těžební společnosti.

JSW za prvních devět měsíců loňského roku zaznamenal podle agentury Bloomberg čistou ztrátu 305 milionů zlotých (takřka dvě miliardy korun), o rok dříve přitom firma vykázala zisk 71,7 milionu zlotých (475 milionů korun). JSW zaměstnává přes 26 tisíc lidí a za loňský rok vytěžila na 14 milionů tun uhlí.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru