Ázerbájdžánská centrální banka v sobotu devalvovala kurz domácí měny vůči americkému dolaru o 33,5 procenta. Zakavkazská země bohatá na ropu a plyn trpí stejně jako sousední Rusko propadem světových cen ropy, které od poloviny loňského roku ztratily asi polovinu své hodnoty.

Oficiální kurz manatu centrální banka stanovila na 1,05 za dolar. V pátek kurz činil 0,7862 manatu za dolar, uvedla agentura AP.

Devalvace má podle banky "podpořit diverzifikaci ázerbájdžánské ekonomiky, podpořit její mezinárodní konkurenceschopnost a garantovat stabilitu platební bilance".

Centrální banka již na počátku týdne zrušila zavěšení manatu na dolar a začala používat k řízení jeho kurzu měnový koš dolaru a eura. Uvedla přitom, že kurz měny bude napříště pomocí intervencí udržovat v omezeném pásmu vůči tomuto koši.

Ázerbájdžán byl zasažen ekonomickou krizí v Rusku méně než jiné země bývalého Sovětského svazu, jeho ekonomika je ale silně závislá na vývozu ropy. Ropa a plyn se na vývozu země podílejí 95 procenty a tvoří 75 procent vládních příjmů, uvedla agentury Reuters.

Centrální banka kvůli propadu ropných cen musela v posledních měsících vydávat značnou část devizových rezerv na udržení kurzu manatu. Jen za leden její rezervy kvůli intervencím klesly o jednu miliardu dolarů na 12,7 miliardy USD (307 miliard korun).

Vláda v letošním roce plánuje ekonomický růst v tempu 4,4 procenta, tento výhled je ale založen na průměrné ceně ropy 90 dolarů za barel. Nyní se cena barelu severomořské ropy Brent pohybuje kolem 60 dolarů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist