Nová řecká vláda premiéra Alexise Tsiprase při prvním velkém měření sil s mezinárodními věřiteli utrpěla porážku. Musela akceptovat většinu požadavků, s nimiž kvůli prodloužení úvěrové pomoci přišla Evropská unie, Mezinárodní měnový fond a Evropská centrální banka. Tak vyznívají středeční komentáře řeckého tisku, který upozorňuje, že seznam reforem z pera ministra financí Janise Varufakise se do značné míry podobá tomu, co prosazovala předchozí konzervativní vláda.
"Varufakisův seznam obsahuje všechno, co věřitelé požadovali, například zvýšení nízké sazby DPH, reformu důchodů (čekejme další snižování) a privatizace," napsal pravicový list Kathimerini. Bulvární list Ethnos doplnil, že řecká vláda navíc souhlasila s krácením mezd státních zaměstnanců.
Podle levicového deníku Avgi, který má blízko k vládnoucímu hnutí Syriza, je politika nového kabinetu "změnou kurzu". List přitom zdůrazňuje spíše částečný úspěch při vyjednáváních, který podle něj představuje závazek ke zvýšení minimální mzdy, k boji s humanitární krizí a k rozhodnějšímu potírání daňových úniků.
Bývalý premiér Samaras: Nová vláda vleče Řecko do dalších úvěrů - čtěte ZDE
Řecký seznam reforem schválen. Teď o něm budou hlasovat země eurozóny - čtěte ZDE
Levicové noviny Eleftheros Typos předpovídají, že Řeky nyní čeká "příliv daní". Bude se to týkat nejen DPH, ale i daní z příjmů. Podle jejich komentátora se Tsiprasově vládě podařilo prosadit jen potravinové lístky pro nejchudší rodiny. Levicovější část hnutí Syriza prý nyní zuří, protože strana nedodržela své volební sliby.
List Ta Nea tvrdí, že postup ministra financí Varufakise se nijak zvlášť neliší od politiky předchozí vlády. A prý se není co divit - všechna opatření, ta dřívější i ta nová - totiž nakonec musejí posvětit věřitelé, a ti se nemění.
Řecko nechce privatizovat energetické firmy
V úterý Řecko věřitelům slíbilo, že nezastaví prodej státního majetku, který se již rozběhl. Ve středu však ministr energetiky Panajotis Lafazanis oznámil, že Řecko nebude pokračovat v privatizaci své dominantní elektrárenské společnosti PPC a provozovatele přenosové soustavy ADMIE. Prohlášení ministra Lafazanise je tak prvním znamením otevřeného nesouhlasu s dohodou o prodloužení záchranného programu eurozóny od ministra nové levicové řecké vlády.
Předchozí konzervativní řecká vláda schválila zákon o oddělení PPC do samostatné firmy a o prodeji zhruba 30 procent její výrobní kapacity v rámci privatizačního plánu dohodnutého s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem. Nová vláda však minulý měsíc brzy po nástupu do úřadu slíbila zastavit sérii privatizací, napsala agentura Reuters.
Vláda premiéra Alexise Tsiprase musela ustoupit od svých záměrů, aby si zajistila prodloužení záchranného programu od eurozóny o další čtyři měsíce. Mimo jiné se zavázala, že dodrží privatizační plány u firem, u kterých se již rozběhl privatizační proces.
Řecko napíná Evropu i investory do poslední chvíle. Seznam reforem zveřejní v úterý - čtěte ZDE
Riziko odchodu Řecka z eurozóny roste. Řekové však stále doufají v kompromis - čtěte ZDE
Privatizaci energetických firem řeší Lafazanis společně s ministrem financí Janisem Varufakisem, který má odpovědnost za veškerý prodej státního majetku. Zástupce ministerstva financí v úterý uvedl, že všechny prodeje majetku se budou přezkoumávat případ od případu.
Varufakis v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Real FM prohlásil, že Řecko nehodlá rušit privatizaci, která již byla dokončena. Zákon však umožňuje vládě změnit podmínky u privatizací, které se již rozběhly, a přezkoumat jejich legálnost. "U privatizace, která probíhá, může řecká vláda zavést zákon a změnit některé podmínky a také přezkoumat legálnost," řekl Varufakis.
PPC již spustila tendr na prodej svého podílu 66 procent v provozovateli přenosové soustavy ADMIE. Na užším seznamu zájemců se objevilo několik investorů, včetně čínské státní firmy Grid Corporation of China (SGCC) a italské firmy Terna. "Tendr na ADMIE nebude pokračovat," řekl Lafazanis listu Etnos. "Firmy nepředložily závazné nabídky, takže nebude dokončen. To je také případ PPC."
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist