Poté, co Apple ve středu prohrál patentový sport s texaskou firmou Smartflash a musí jí vyplatit 533 milionů dolarů, řeší americká společnost další spor. Za údajné porušování patentů ji tentokrát zažaloval švédský výrobce telekomunikační techniky Ericsson. Výrobce populárních mobilních telefonů iPhone a tabletů iPad podle švédského podniku po vypršení licenční dohody neoprávněně využívá 41 patentů Ericssonu.

Žaloba se týká především patentů souvisejících s mobilními technologiemi GSM a LTE. Ericsson si na porušování patentů stěžuje u amerického soudu a také u americké Komise pro mezinárodní obchod.

Patentové bitvy jsou nedílnou součástí výrobců chytrých zařízení a s nadsázkou lze říct, že se soudí všichni se všemi. Nynější spor Applu s Ericssonem je ale jedním z větších soust, se kterými se americká technologická společnost musí poprat. Dosavadní patentová dohoda mezi firmami podle agentury DPA vypršela v lednu a podniky se nedokázaly dohodnout na podmínkách nové smlouvy. Apple již v lednu firmu Ericsson obvinil, že za své patenty požaduje nepřiměřeně vysoké poplatky.

Ericsson v polovině ledna navrhl, aby o podmínkách využívání jeho patentů Applem rozhodl soud, to však americká firma údajně odmítla. Analytici v lednu odhadli, že pokud by spor dopadl podle představ Ericssonu, musel by mu Apple za využívání patentů ročně platit dvě až šest miliard švédských korun (zhruba šest až 18 miliard korun).

Ericsson je případ firmy, která při rozvoji mobilních telefonů patřila ke špici a zaregistrovala si řadu patentů. Z nich těží i poté, co se z trhu s mobilními telefony stáhla a soustřeďuje se na výstavbu telekomunikační infrastruktury. Agentura Reuters uvedla, že v loňském roce činily příjmy Ericssonu z licencí na duševní vlastnictví téměř deset miliard švédských korun.

Například finské Nokii, které za patenty z dob, kdy výrobce trhu dominoval, Apple platí za každý prodaný iPhone. Na platbě se společnosti dohodly už v roce 2011, po předchozích dvou letech vzájemných žalob z porušování patentů. Po převzetí divize smartphonů Microsoftem přitom některá média informovala, že se Nokia může stát takzvaným patentovým trollem, tedy společností, která pouze žaluje jiné firmy z neoprávněného použití svých patentů. K tomu ale nedojde, společnosti to loni potvrdily regulátorovi.

Dlouhodobé války o patenty vede Apple také se Samsungem. Firmy se loni dohodly, že ukončí své spory alespoň mimo Spojené státy. I přes vleklé spory ale Samsung zůstává jedním z nejvýznamnějších dodavatelů Applu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist