Po Novém roce prudce poklesl dovoz alkoholu ze zahraničí. Na vině je především pokles kurzu rublu, který zahraniční alkoholy prodražuje. Naopak domácí výroba roste.

Nejhůře to odnesl dovoz piva, který v lednu podle oborového sdružení Centrum vývoje národní alkoholové politiky poklesl o 78 procent na 3,04 milionu litrů. Import šampaňského a šumivých vín meziročně poklesl na 1,18 milionu litrů, což je propad o 48 procent. U tichých vín pokles činí také 48 procent, což v absolutních číslech znamená, že se dovezlo 12,48 milionu litrů. Podobná situace je i u tvrdého alkoholu. Dovoz vodky klesl o 19,4 procenta, koňaky, brandy a grappy šly dolů o 41,2 procenta, whisky o 35 procent.

Naopak roste domácí alkoholový průmysl. Podle údajů ruského statistického úřadu v lednu letošního roku ruští výrobci vyrobili o 26,4 procenta více vodky. Rostla i výroba vín o pěkných 20,7 procenta. Pouze pivovarnictví stále víceméně stagnuje s pouze tříprocentním růstem. Pro výrobce vodky je to dobrá zpráva už proto, že naopak loni v létě produkce klesla o rekordních 22,3 procenta.

Podle expertů v době krize roste spotřeba alkoholu coby antidepresiva. Současně roste ale i nelegální výroba alkoholu. Nejde přitom ani tolik o domácí výrobu samohonky, ale o pančované výrobky z očištěného technického lihu nebo o produkci z legálních závodů, které ale díky vysoce postaveným ochráncům neplatí daně. V oblastech za Uralem se zase pašuje vodka z Kazachstánu.

Z toho důvodu ruská vláda poprvé v dějinách od 1. února snížila minimální prodejní cenu vodky. Uvažuje se také o zrušení zákazu reklamy alkoholu ve sdělovacích prostředcích nebo o legalizaci on-line prodeje alkoholu, kterým Rusové obcházejí zákaz prodeje alkoholu po desáté hodině večerní.