Dolar se v úterý vyhoupl na nové jedenáctileté maximum vůči koši hlavních světových měn, zatímco euro vůči němu sestoupilo nejníže za šest týdnů. Obě hlavní měny tlačí do opačných směrů už delší dobu rostoucí rozdíly v úrocích a výnosech státních dluhopisů. K jejich dalšímu rozšíření patrně přispěje Evropská centrální banka (ECB), která se ve čtvrtek chystá oznámit podrobnosti svého programu podpůrných nákupů dluhopisů.

Euro vůči dolaru v úterý po 16:00 ztrácelo 0,1 procenta na 1,1190 dolaru. Dolarový index (DXY) vůči koši šesti měn vystoupil podle údajů agentury Bloomberg až na 95,585 bodu, což bylo jeho maximum od září 2003. DXY byl na výrazném vzestupu už v pondělí. Index sílil dopoledne, odpoledne jej oslabilo euro, především kvůli údajům o rostoucím zpracovatelskému průmyslu v eurozóně.

Americká měna od pondělí posilovala především kvůli víkendovému rozhodnutí čínské vlády. Ta už totiž podruhé během několika měsíců snížila úrokové sazby. Nečekané snížení úrokových sazeb v Číně je dalším ze znaků rozvolňování měnové politiky ve světě.

Dolaru svědčí také to, že americká centrální banka (Fed) pravděpodobně už během tohoto roku začne se zvyšováním základních úrokových sazeb. Naopak ECB ještě dál zesiluje stimulaci ekonomiky a po snížení sazeb na minimum se nyní chystá spustit program skupování státních dluhopisů. To dál zvyšuje rozdíly ve výnosech dluhopisů ve prospěch amerických obligací.

Proti japonskému jenu ale dolar oslabil a sestoupil z počátečního třítýdenního maxima 120,27 jenu. Trh reagoval na to, že hospodářský poradce japonského premiéra řekl, že americká měna další růst neudrží. V úterní podvečer se dal dolar pořídit za 119,45 jenu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist