Dolar se v úterý vyhoupl na nové jedenáctileté maximum vůči koši hlavních světových měn, zatímco euro vůči němu sestoupilo nejníže za šest týdnů. Obě hlavní měny tlačí do opačných směrů už delší dobu rostoucí rozdíly v úrocích a výnosech státních dluhopisů. K jejich dalšímu rozšíření patrně přispěje Evropská centrální banka (ECB), která se ve čtvrtek chystá oznámit podrobnosti svého programu podpůrných nákupů dluhopisů.

Euro vůči dolaru v úterý po 16:00 ztrácelo 0,1 procenta na 1,1190 dolaru. Dolarový index (DXY) vůči koši šesti měn vystoupil podle údajů agentury Bloomberg až na 95,585 bodu, což bylo jeho maximum od září 2003. DXY byl na výrazném vzestupu už v pondělí. Index sílil dopoledne, odpoledne jej oslabilo euro, především kvůli údajům o rostoucím zpracovatelskému průmyslu v eurozóně.

Americká měna od pondělí posilovala především kvůli víkendovému rozhodnutí čínské vlády. Ta už totiž podruhé během několika měsíců snížila úrokové sazby. Nečekané snížení úrokových sazeb v Číně je dalším ze znaků rozvolňování měnové politiky ve světě.

Dolaru svědčí také to, že americká centrální banka (Fed) pravděpodobně už během tohoto roku začne se zvyšováním základních úrokových sazeb. Naopak ECB ještě dál zesiluje stimulaci ekonomiky a po snížení sazeb na minimum se nyní chystá spustit program skupování státních dluhopisů. To dál zvyšuje rozdíly ve výnosech dluhopisů ve prospěch amerických obligací.

Proti japonskému jenu ale dolar oslabil a sestoupil z počátečního třítýdenního maxima 120,27 jenu. Trh reagoval na to, že hospodářský poradce japonského premiéra řekl, že americká měna další růst neudrží. V úterní podvečer se dal dolar pořídit za 119,45 jenu.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru