Zůstat živnostníkem nebo raději založit "eseróčko"? Tuto otázku si klade řada podnikatelů. Podle aktuálních statistik se jazýček vah přiklání při jejich rozhodování čím dál tím více k druhé možnosti. Počet nových živnostníků byl totiž loni nejnižší za posledních devět let, počet společností s ručením omezeným naopak roste. Každá právní forma má ale své pro a proti.
Živnost aneb snadná cesta k podnikání
První výhodou živnosti je její snadné založení - stačí navštívit živnostenský úřad, kde se vyplní jednotný registrační formulář pro zřízení oprávnění a nahlásit registraci na finanční úřad, zdravotní pojišťovnu a Českou správu sociálního zabezpečení. V případě řemeslných/vázaných/koncesovaných živností je navíc vyžadováno prokázání odborné způsobilosti, musí se tedy doložit odpovídající kvalifikace. Náklady na zřízení většinou činí 1000 korun, o polovinu méně, pokud už nějakou živnost člověk má. Založení podnikání je tak rychlé, jednoduché, s nízkými nároky na administrativu a obvykle s nízkými náklady. Příjemná je i absence povinnosti vkládat základní kapitál.
Zmiňované nižší nároky na administrativu provázejí živnostníka i během celého podnikání. Velký podíl na tom má fakt, že neexistuje povinnost vést účetnictví, maximálně tak daňovou evidenci v případě, že neuplatňuje paušál. Na rozdíl od účetnictví nemá daňová evidence předepsanou formu, musí však obsahovat údaje o příjmech a výdajích a o majetku a dluzích. Papírování tak zvládne člověk zpravidla vlastními silami, nemusí si platit daňové poradce či právníky.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist