Všech 31 velkých amerických bank vyhovělo podmínkám posledních zátěžových testů tamní centrální banky. Finanční ústavy tak mají podle Fedu dostatek kapitálu na překonání případné globální krize podobné té z let 2007–2009. Minimální kapitálová přiměřenost, tedy poměr mezi vlastním kapitálem a poskytnutými úvěry všech bank, je podle výsledků testu pět procent. A podle serveru BBC je to poprvé za posledních šest let.
Banky jsou podle Fedu také v lepší kondici než loni. Oproti minulému roku si výrazně polepšila společnost Zions Bancorp, jejíž základní kapitálový ukazatel sestoupil při nejhorším scénáři na 5,1 procenta, tedy těsně nad limit. Loni to přitom bylo 3,5 procenta.
Další banky, které si letos vedly o poznání lépe, jsou Morgan Stanley s 6,2 procenta, Goldman Sachs s 6,3 procenta a JPMorgan s 6,5 procenta. Citigroup, která loni neprošla druhou fází testu, letos dosáhla kapitálového ukazatele ve výši 8,2 procenta.
Testy mají ukázat, jak jsou banky připraveny na finanční otřesy podobné krizi z let 2007 až 2009. Banky musely v první části prokázat, že je nepotopí případný 25procentní pokles cen nemovitostí a propad akciového trhu o téměř 60 procent při míře nezaměstnanosti ve výši 10 procent. Při nejhorším scénáři by banky přišly o 490 miliard dolarů v následujících devíti kvartálech, zejména kvůli takzvaným špatným úvěrům.
Fed napíná Wall Street. Ani banka, která vícekrát prošla testem, nemá jistotu - čtěte ZDE
Fed: Americkou ekonomiku ovlivnily sněhové bouře, přesto dál mírně roste - čtěte ZDE
Server CNN Money také připomněl, že ačkoliv všechny banky testem prošly, v případě krize by na tom byla nejhůře čtyřka největších bank: Bank of America, Citigroup, JPMorgan a Wells Fargo. Dohromady by tyto banky podle listu Financial Times v nejhorším případě skončily ve ztrátě 169,8 miliardy dolarů.
Průměrná kapitálová přiměřenost by v případě nejhoršího krizového scénáře vyvolaného propady na trzích a krachy firem klesla na 8,2 procenta, což je lepší výsledek než loni, kdy tento ukazatel byl na 7,6 procenta. Před šesti lety tento údaj klesl k 5,5 procenta. Banky tak jsou mnohem silnější než za finanční krize.
V příštím týdnu Fed zveřejní druhou etapu zátěžových testů, ve které centrální banka povolí či zamítne plánované vrácení přebytečného kapitálu akcionářům jednotlivých finančních ústavů. V této fázi Fed také posuzuje, jak banky řídí svá rizika. Podle agentury Reuters se očekává, že v této části neprojdou evropská Deutsche Bank a Santander.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist