Česká firma zabývající se internetovou bezpečností a ochranou před viry loni utržila 217 milionů dolarů (kolem 5,5 miliardy korun), což znamenalo meziroční skok o 50 procent. Provozní zisk Avastu, který se považuje za nejhodnotnější českou IT firmu, rostl také o polovinu na 154 milionů dolarů. Společnosti pomohl také rychlý růst v mobilních zařízeních, ale rostl i počet uživatelů na počítačích.
Avastu se daří dosahovat vysoké ziskovosti díky svému obchodnímu modelu založenému na produktech zdarma, které nabízejí placené rozšiřující funkce. "Většina IT firem prodává přes prostředníky, kteří si berou velkou část peněz. My rozdáváme náš produkt zdarma přímo uživatelům, již nám mohou poté přímo zaplatit," popsal generální ředitel Vincent Steckler.
Avast zdarma ochrání mobilní uživatele internetu v kavárnách či na letištích - čtěte ZDE
České start-upy zažily rekordní rok ve znamení stamilionových investic - čtěte ZDE
Produkty firmy nyní celosvětově využívá kolem 230 milionů počítačů a mobilních zařízení. Celkově loni přibylo kolem 30 milionů uživatelů. Nejvíce uživatelů mají programy Avast v Brazílii následované Ruskem a Francií. Téměř polovina tržeb pochází z regionu Evropy, Středního východu a Afriky, dalších 46 procent je z amerického kontinentu.
Zhruba 70 procent příjmů firmy přináší produkty pro spotřebitele. Avast se nyní chce více zaměřit na firemní segment, který nyní přináší jen šest procent příjmů. "Chceme proniknout do malých a středních firem," popsal Steckler. "A naše nové korporátní produkty budou také zdarma," dodal.
Avast má dnes 530 zaměstnanců ve 13 pobočkách po světě. Drtivá většina stále pracuje v Praze, kde vzniká i veškerý vývoj. V letošním roce chce Avast v Praze přidat dalších 130 nových zaměstnanců. Dalších 70 jich chce přijmout v USA a 20 v Asii. Počet zaměstnanců by tak měl stoupnout téměř o polovinu. Kvůli kapacitě se firma také bude na konci roku stěhovat do nové budovy v Praze.
Avast posiluje pozici v mobilních zařízeních, koupil české vývojáře aplikací Inmite - čtěte ZDE
Zakladatelé Avastu Kučera a Baudiš se stahují z vedení. Zůstávají největšími akcionáři - čtěte ZDE
Loni firma otevřela 4 nové pobočky v Asii. "Naši zaměstnanci zde pracují s výrobci mobilů a počítačů. Naše produkty tak nyní jsou předinstalovány na nových zařízeních," popsal Steckler.
Do Avastu loni vstoupil investiční fond CVC Capital Partners. Ten spolu s dalším fondem Summit Partners drží ve firmě 47 procent. Dalších 43 procent stále drží zakladatelé firmy Eduard Kučera a Pavel Baudiš. Zbylý podíl drží manažeři a zaměstnanci.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist