Průmyslová výroba v eurozóně v lednu vzrostla v meziročním srovnání o 1,2 procenta a zaznamenala nejsilnější nárůst za půl roku. Proti předešlému měsíci ale produkce mírně klesla, plyne ze čtvrtečních údajů statistického úřadu Eurostat.

Ekonomové dotázaní agenturou Reuters čekali v průměru meziroční zvýšení jen o 0,1 procenta po prosincovém tempu 0,6 procenta. Zásluhu na silném výkonu má celoroční růstový trend ve Francii, Německu, Španělsku a Irsku, naopak v Itálii výroba klesala.

Eurostat opravil prosincový údaj z původního meziměsíčního poklesu na růst 0,3 procenta. Znamená to, že produkce v zemích eura rostla nepřetržitě poslední čtyři měsíce roku.

V celé Evropské unii se průmyslová výroba meziročně zvýšila o 1,5 procenta. V meziměsíčním srovnání zůstala produkce beze změny.

Mezičtvrtletní tempo růstu ekonomiky eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí zrychlilo na 0,3 procenta z 0,2 procenta v předchozích třech měsících. Meziročně se hrubý domácí produkt v zemích eura zvýšil o 0,9 procenta.

Nejnovější statistické údaje naznačují, že slabší kurz eura, levná ropa, nízké úrokové sazby a další podpůrné kroky Evropské centrální banky pomáhají ekonomice měnové unie vymanit se ze stagnace.