Britsko-nizozemská ropná společnost Royal Dutch Shell se stahuje ze svých projektů na těžbu z břidlic v Jihoafrické republice. Důvodem jsou současné nízké ceny energií na trhu a zpoždění v získání licence na průzkum v oblasti pánve Karoo, oznámila v pondělí společnost.

Ceny ropy se od června loňského roku snížily o více než polovinu. To ohrožuje nové projekty s vysokými náklady po celém světě, zvláště těžbu z břidlic. Shell uvedl, že aby mohl pokračovat v zemi v činnosti, je potřeba, aby se ceny ropy pohybovaly v rozmezí 60 a 80 dolarů za barel a JAR firmě nabídla "vynikající obchodní podmínky". Shell rovněž upozornil, že na licenci na těžbu v JAR musel čekat šest let.

Americký úřad pro energetické informace EIA odhaduje, že JAR má osmé nejvyšší rezervy ropy a plynu v břidlicích. To by mohlo změnit místní ekonomiku, která vždy byla velkým dovozcem ropy a plynu.

Rozhodnutí Shell je ranou pro vládu JAR, kterou ropné firmy kritizovaly za zpoždění ve vydávání licencí na průzkum, zvláště v oblasti Karoo. Tato oblast by měla obsahovat 390 bilionů krychlových stop (11,04 bilionu metrů krychlových) technicky vytěžitelných rezerv. Shell požádal o licenci na průzkum v téměř čtvrtině této oblasti.

Proti těžbě v oblasti Karoo, polopouštní pustině táhnoucí se nitrem JAR, vystupovaly ekologické skupiny a majitelé pozemků. Upozorňují, že těžba z břidlic prostřednictvím hydraulického štěpení může způsobit obrovské škody na životním prostředí, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru