Britsko-nizozemská ropná společnost Royal Dutch Shell se stahuje ze svých projektů na těžbu z břidlic v Jihoafrické republice. Důvodem jsou současné nízké ceny energií na trhu a zpoždění v získání licence na průzkum v oblasti pánve Karoo, oznámila v pondělí společnost.

Ceny ropy se od června loňského roku snížily o více než polovinu. To ohrožuje nové projekty s vysokými náklady po celém světě, zvláště těžbu z břidlic. Shell uvedl, že aby mohl pokračovat v zemi v činnosti, je potřeba, aby se ceny ropy pohybovaly v rozmezí 60 a 80 dolarů za barel a JAR firmě nabídla "vynikající obchodní podmínky". Shell rovněž upozornil, že na licenci na těžbu v JAR musel čekat šest let.

Americký úřad pro energetické informace EIA odhaduje, že JAR má osmé nejvyšší rezervy ropy a plynu v břidlicích. To by mohlo změnit místní ekonomiku, která vždy byla velkým dovozcem ropy a plynu.

Rozhodnutí Shell je ranou pro vládu JAR, kterou ropné firmy kritizovaly za zpoždění ve vydávání licencí na průzkum, zvláště v oblasti Karoo. Tato oblast by měla obsahovat 390 bilionů krychlových stop (11,04 bilionu metrů krychlových) technicky vytěžitelných rezerv. Shell požádal o licenci na průzkum v téměř čtvrtině této oblasti.

Proti těžbě v oblasti Karoo, polopouštní pustině táhnoucí se nitrem JAR, vystupovaly ekologické skupiny a majitelé pozemků. Upozorňují, že těžba z břidlic prostřednictvím hydraulického štěpení může způsobit obrovské škody na životním prostředí, napsala agentura Reuters.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist