Nejúspěšnějším ze 115 minipivovarů se v letošním devátém ročníku degustační soutěže Jarní cena českých sládků stal Pivovarský dvůr Zvíkov. Piva z tohoto minipivovaru zvítězila ve třech ze 14 kategorií. Informoval o tom Českomoravský svaz minipivovarů, který tuto největší soutěž pro nejmenší pivovary pořádá.

V letošním roce více než osm desítek degustátorů ochutnávalo celkem 430 vzorků piva, které do soutěže přihlásilo 115 pivovarů, z toho několik i ze Slovenska. Počet soutěžících rok od roku roste. Prvního ročníku před osmi lety se účastnilo 27 pivovarů a 40 vzorků piva.

Soutěž je určená výhradně pro minipivovary, výzkumné a školní pivovary. Letos se soutěžilo ve 14 kategoriích. Více než 80 degustátorů, kteří piva hodnotili, se střídalo v sedmi základních degustačních komisích a speciální finálové komisi.

Minipivovarů v Česku v posledních letech rychle přibývá. Prezident svazu Jan Šuráň v minulém týdnu uvedl, že za poslední rok se jejich počet zvýšil více než o čtvrtinu na zhruba 280. Celková produkce nejmenších pivovarů loni vzrostla o 30 procent. Přestože je jich asi šestkrát více než velkých pivovarů, jejich podíl na výrobě piva v Česku je odhadován zhruba na jedno procento.

V předvečer soutěže se konala 7. valná hromada svazu, na které byli přijímáni noví členové. V současné době tak má svaz 94 činných členů a desítku přispívajících. V rámci valné hromady se konaly i vzdělávací semináře pro sládky.

"Aby se minipivovary udržely na trhu, musejí dostávat zákazníci kvalitní pivo. Otázka kvality je při výrobě piva stěžejní, proto pro naše členy pořádáme vzdělávací semináře," podotkl Šuráň.

Na vyhlašování soutěže bylo také předáno ocenění za přínos minipivovarům spolumajiteli Rodinného pivovaru Bernard v Humpolci Stanislavu Bernardovi. Právě on se podle svazu před lety zasloužil o to, aby minipivovary s výstavem do 10 tisíc hl platily poloviční spotřební daň. Nejmenší pivovary díky tomu ušetří asi 50 milionů Kč ročně. Bernard byl v sobotu zároveň jmenován čestným prezidentem svazu.