Tržby Pivovarů Lobkowicz vzrostly loni meziročně o 3,2 procenta na 1,195 miliardy korun. Z toho tržby z prodeje piva dosáhly 1,126 miliardy Kč, o 4,7 procenta více než v předchozím roce. Vyplývá to z předběžných neauditovaných finančních výsledků, které ve čtvrtek firma poskytla ČTK.
Pivovarská skupina loni prodala 894 000 hektolitrů piva, o 4,7 procenta meziročně více. Nižší růst na tuzemském trhu ovlivnilo nepříznivé počasí v létě. Firma na něm utržila 887 milionů korun, což v porovnání s rokem 2013 představuje mírný nárůst o 1,1 procenta. Částka získaná za vývoz piva do zahraničí vzrostla více než o pětinu na 239 milionů Kč. Podíl exportu na celkových tržbách skupiny díky tomu přesáhl 21 procent. Klíčovými exportními trhy v roce 2014 byly Slovensko, Německo a Polsko.
Ostatní tržby, které zahrnují tržby z prodeje sladu či nealkoholických nápojů firmě poklesly o 16,5 procenta. Firma loni přestala vyrábět destiláty. Tento krok byl podle jejího zdůvodnění plánovaný a souvisí se zavedením kaucí ze strany státu. Po odstavení sladovny v Protivíně se zvýšily vnitrofiremní prodeje sladu vyrobeného ve sladovně Moravomalt. "Výsledkem bylo snížení tržeb z prodeje sladu v konsolidované bázi," uvedla firma v komentáři k výsledkům.
Z jednotlivých značek se dařilo především prémiovému ležáku Lobkowicz a pivům Klášter a Rychtář. Úspěch měla také nová piva Respekt z Uherského Brodu a Matouš z pivovaru Černá Hora. Rostla také poptávka po pivních speciálech.
"Rok 2014 byl velmi zajímavý a plný výzev pro celou skupinu, úspěšně jsme dokončili primární nabídku akcií na pražské burze a získali řadu nových akcionářů," uvedl předseda představenstva a generální ředitel společnosti Zdeněk Radil. Cena akcie skupiny podle něj dosáhla od uvedení na trh koncem května loňského roku do 10. března zhodnocení přesahující 16 procent. "I přes náročnost procesu IPO pro celou společnost jsme byli schopni řídit její běžný chod a v roce 2014 jsme zvýšili celkové tržby o 3,2 procenta na 1,2 miliardy korun," podotkl Radil.
"Pro tento rok se soustředíme na on-trade segment a prioritou zůstává i export," popsal generální ředitel plány firmy pro letošní rok. Skupina chce také spustit vlastní nový koncept restaurací, který má kombinovat moderní gastronomii a širokou nabídku pivních značek. "Našim cílem je otevřít první takový podnik ještě před letošní sezonou," upřesnil Radil.
Válka likviduje pivní byznys v Rusku a na Ukrajině. Pociťují to i české pivovary - čtěte ZDE
Letošní tržby Pivovarů Lobkowicz rostou o 2 %. Pomohl export na Slovensko - čtěte ZDE
Pivovary Lobkowicz patří mezi pět největších pivovarnických společností na českém trhu. Zahrnují sedm regionálních pivovarů, a to Protivín, Uherský Brod, Jihlavu, Rychtáře, Klášter, Vysoký Chlumec a Černou Horu.
Skupina v závěru loňského roku navýšila svůj podíl v Pivovaru Rychtář se sídlem v Hlinsku ze 70 na 100 procent. "Co se týče nových akvizičních příležitostí, tyto jsou úzce monitorovány a vyhodnocovány případ od případu s cílem jejich integrace do centrálně řízené skupiny," komentovala skupina svou další možnou expanzi.
Nadpoloviční většinu akcií skupiny vlastnil koncem loňského roku prostřednictvím firmy Palace Capital podnikatel Martin Burda. Zhruba čtvrtinovým vlastníkem byl přes firmu Go Solar finančník Grzegorz Hóta. Firma koncem letošního května vstoupila na pražskou burzu. Přibližně pětinu akcií získali v rámci emise noví investoři. Předseda představenstva Zdeněk Radil měl v závěru roku tři procenta, podnikatelka Eva Kropová setinu procenta akcií.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist