Cena zlata spadla na světových trzích za posledních dvanáct měsíců zhruba o 11 procent.

Čeští investoři, kteří vsadili na zlato, z toho ale nemusí mít špatné spaní. V korunách se jim totiž jejich investice za tu samou dobu zhodnotila o 16,4 procenta.

Příčinou je prudké posílení amerického dolaru, ve kterém se zlato na světových trzích obchoduje. Tradičně platí, že se hodnoty zlata a dolaru pohybují opačným směrem.

Když se v posledních měsících hodnota dolaru zvýšila, cena zlata tedy klesla.

Jenže posílení dolaru zároveň znamená, že investor získá prodejem zlata podstatně více korun než před rokem. Zatímco tehdy dostal za jeden dolar necelých 20 korun, nyní už inkasuje 25,5 koruny.

"Přestože cena zlata v dolarech je poblíž nejnižších hodnot od roku 2010, tak v korunách mírně roste. A to je pro českého investora důležité," říká analytik X-Trade Brokers Jiří Tyleček.

Vývoj ceny zlata v českých korunách za posledních pět let

Zdroj grafu: Reuters

V korunách nyní stojí jedna unce zlata zhruba 30 tisíc korun. Za posledních osm let se tak její cena více než zdvojnásobila. Vůbec nejdražší bylo zlato v korunovém vyjádření na podzim roku 2012, kdy se cena jedné unce šplhala k 35 tisícům korun.

Češi ale navzdory tomuto vývoji do zlata příliš neinvestují. Podle posledních výkazů Českého statistického úřadu ročně nakoupí zlato za zhruba čtyři miliardy korun.

"Reálně to číslo může být o jednu až dvě miliardy vyšší, a to z důvodu soukromého importu těchto kovů do České republiky," říká Jan Žák, člen představenstva společnosti Zlataky.cz, která nabízí služby v oblasti obchodu se zlatem a stříbrem.

Podle analytiků tak čeští investoři nakupují zlato mnohem méně než investoři v západních zemích. Do zlata investují zhruba 2–3 procenta svého majetku, v západních zemích bývá běžné vložit do drahého kovu až pětinu aktiv. A třeba v Asii mají podle Žáka lidé ve zlatě dokonce až polovinu svého majetku.

Podle analytiků by v následujících měsících mohl pokles dolarových cen zlata na trzích dále pokračovat. "Blížící se zvýšení sazeb v USA je pro zlato negativní a je to nyní zásadní faktor ovlivňující cenu. Rychlost, s jakou cena klesne, bude záviset na tempu a rozsahu růstu sazeb," říká analytik České spořitelny Ľuboš Mokráš. Jak však dodává, cena zlata v korunách by měla být do konce roku stabilní. Politika ECB, která pumpuje na trhy 60 miliard eur měsíčně, totiž oslabuje euro a zprostředkovaně i korunu.

Co jste mohli nakoupit za unci zlata před 20 lety?

V závorce je dále uvedeno množství, které lze nakoupit za unci zlata nyní.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 0 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.