Ministerstvo financí loni vybralo uchazeče o zakázku bez veřejné soutěže v 60 případech, a to u zakázek za více než 535 milionů korun. O rok dříve to bylo 98 zakázek za 1,9 miliardy korun.

Zakázky ministerstvo vypsalo v různých oblastech, šlo o některé zakázky na likvidaci ekologických škod, na právní služby nebo na IT systémy, uvedli na úterní tiskové konferenci ministr financí Andrej Babiš (ANO) a jeho první náměstek Lukáš Wagenknecht.

Ze 60 zakázek bez výběrového řízení připadlo osm na likvidaci ekologických škod, čtyři na právní služby a zbytek na IT zakázky. Pět zakázek za 60,7 milionu korun zadalo podle Babiše předchozí vedení ministerstva.

U likvidace ekologických škod šlo loni o zakázky za 72 milionů korun. O rok dříve to bylo 13 zakázek za téměř 582 milionů korun. U právních služeb byly zakázky podle ministerstva financí zadány kvůli rychlosti. Právní služby přitom byly využity především u arbitrážních sporů.

Generální ředitelství cel loni vypsalo zakázky bez výběrového řízení u 18 zakázek v IT za více než 68 milionů korun. Podle MF jde zejména o transevropské systémy v oblasti cel a daní, kdy kvůli autorskému právu nebyla možnost v termínu zvolit jinou alternativu.

Podle údajů ministerstva pro místní rozvoj z počátku března počet všech státem zadaných zakázek v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy oslovení vybraného uchazeče bez veřejné soutěže, klesl. Loni se tímto způsobem zadalo přes tři tisíce zakázek za 33,6 miliardy korun, což je z pohledu počtu meziročně o devět procent méně.

Hodnota těchto zakázek klesla o 17 procent. Zakázky zadané bez uveřejnění se loni na celkovém počtu veřejných zakázek podílely 20 procenty, z pohledu hodnoty činil podíl devět procent.

Ministerstvo financí také začalo od poloviny ledna na internetu zveřejňovat údaje o svých provozních nákladech, fakturách, seznamu státních dotací nebo uzavřených smlouvách.

"Zveřejnili jsme 5829 smluv a 4600 objednávek ve formátu otevřených dat," prohlásil Babiš. "Kromě smluv zveřejňujeme i faktury bez omezení částky plnění, těch je zhruba 40 tisíc," doplnil Wagenknecht. V daném seznamu lze dohledat informace o smlouvách od roku 1992 až po současnost. 

Data jsou již zveřejňována na ministerstvu dopravy a spravedlnosti. Ministerstvo pro místní rozvoj, životního prostřední a obrany začnou prý zveřejňovat údaje nejpozději k 1. dubnu. Nově uzavřené smlouvy nad 50 000 korun se rozhodl od ledna zveřejňovat i Úřad vlády ČR.

Pro zadání zakázky bez jejího uveřejnění musí zadavatel splnit všechny zákonné povinnosti, zároveň musí řádné zdůvodnit tuto volbu. Zákon v současnosti umožňuje zadat zakázku v jednacím řízení bez uveřejnění stejnému dodavateli v případě, že celkový rozsah dodatečných stavebních víceprací nebo služeb nepřekročí 30 procent ceny původní zakázky.