Téměř dvě pětiny (39 procent) zaměstnanců českých malých a středně velkých firem (MSP) si práci, kterou vykonávají mimo pracoviště, zasílají přes soukromý e-mail. Bezpečné nástroje na sdílení dokumentů využívá jen necelá třetina pracovníků (29 procent). Vyplývá to z nové studie Mobilita ve světě malých a středních firem 2015, kterou si nechala zpracovat společnost Microsoft.
Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info
Trend v Evropě je přitom přesně opačný: soukromou elektronickou poštu využívá k přenosu firemních dokumentů už jen třetina zaměstnanců a cloudové podnikové nástroje pro sdílení dokumentů mimo kancelář používají dvě pětiny pracovníků.
"Nerozvážné využívání soukromých e-mailů může vážně ohrozit bezpečnost firemních dat a know-how," okomentoval Zdeněk Jiříček, ředitel pro technologické standardy a odborník na digitální bezpečnost Microsoft. "Pracovníci si mnohdy vůbec neuvědomují, jak snadno může v takových případech dojít k bezpečnostnímu incidentu. V řadě firem možnost sdílet dokumenty bezpečným způsobem existuje, ale ne vždy jsou zaměstnanci dostatečně proškoleni a vedeni k tomu, aby tyto nástroje správně používali."
Chování českých zaměstnanců je ve srovnání s okolními státy poměrně rizikové, odráží to ale celkovou kulturu firem. Téměř všichni dotázaní (97 procent) uvedli, že jejich zaměstnavatel ví o využívání soukromé elektronické pošty pro sdílení pracovních dokumentů a informací. Elektronická pošta zasílaná na obvyklé spotřebitelské emailové servery přitom ve velké většině případů prochází internetovou infrastrukturou v otevřeném textu bez jakéhokoli zabezpečení, a pro útočníky je poměrně jednoduché takovýto obsah monitorovat.
Češi navíc často používají pro práci svůj soukromý počítač či tablet (obojí uvedla téměř třetina respondentů, což je výrazně více než evropský průměr). V kombinaci se skutečností, že více než 80 procent českých podniků nemá žádná pravidla pro využívání soukromých zařízení pro práci (takzvaný BYOD – Bring Your Own Device), jde o další faktor, který zvyšuje bezpečnostní riziko týkající se ochrany dat a informací. V celé Evropě přitom oblast BYOD aktivně řídí již 40 procent malých a středních podniků.
Zdroj: Microsoft
Průzkum probíhal na začátku letošního roku prostřednictvím 5 555 interview s respondenty v 16 evropských zemích mezi firmami do 250 zaměstnanců, včetně.
Čeští zaměstnanci přitom moderní nástroje využívat chtějí – v loňském průzkumu uvedlo 75 procent respondentů vzdálený přístup k dokumentům a nástroje na spolupráci s kolegy jako nejdůležitější nové technologie, které by zvýšily jejich efektivitu.
"Praxe zatím ve srovnání s dalšími evropskými státy zaostává. Třeba cloudová úložiště nebo nástroje pro videokonference a on-line schůzky používá jen necelá polovina lidí oproti evropskému průměru," doplnil Ondřej Novodvorský, ředitel pro malé a střední podniky Microsoft.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist