Slovensko prodá menšinový podíl státu v telekomunikačním operátorovi Slovak Telekom (ST) prostřednictvím veřejné nabídky akcií, a to na burzách cenných papírů v Londýně a v Bratislavě. Novinářům to řekl ministr hospodářství Pavol Pavlis po schůzi slovenské vlády, která ve středu rozhodla o prodeji 49 procent akcií státu ve firmě. Transakce by se měla uskutečnit do konce prvního pololetí.

Levicový kabinet premiéra Roberta Fica hodlá prodat státní podíl v ST kvůli tomu, že stát nemůže dosáhnout na řízení společnosti. V minulosti se vláda opakovaně dostala do sporu s většinovým akcionářem ST, společností Deutsche Telekom, který blokoval rozdělení zisku předního slovenského operátora. Částka nerozděleného zisku firmy podle dřívějších informací přesáhla 145 milionů eur (čtyři miliardy korun). 

"Fond národního majetku je pověřen realizací prodeje 49procentního podílu na kapitálovém trhu, to znamená veřejnou nabídkou na burze. Tvrdíme, že tento proces je nejtransparentnější, cenu určí trh," řekl Pavlis. Očekávaný výnos státu z prodeje neupřesnil.

Šéf Fondu národního majetku Branislav Bačík dodal, že drobní investoři ze Slovenska dostanou pětiprocentní slevu z prodejní ceny akcií ST. Z jeho vyjádření také vyplynulo, že vzhledem k prodeji akcií na kapitálovém trhu nemá Deutsche Telekom na podíl státu v ST předkupní právo.

Vládou schválený způsob prodeje akcií ST by mohl pomoci bratislavské burze cenných papírů, která trpí nedostatkem zajímavých titulů. "Ministerstva hospodářství a financí mají zájem nastartovat kapitálových trh na Slovensku, toto je takový startovací balík," řekl Pavlis.

Slovak Telekom, který poskytuje služby v oblasti pevné i mobilní sítě, v roce 2013 snížil čistý zisk meziročně o čtvrtinu na 47,7 milionu eur (1,3 miliardy korun). Jeho hlavním konkurentem na slovenském trhu je operátor Orange. 

Slovenská média možný výnos z prodeje akcií státu v ST v minulosti odhadla na 600 až 800 milionů eur (16,5 až 22 miliard korun). Zatím není známo, jak s příjmem stát naloží. Pavlis řekl, že by uvítal, pokud by vláda použila peníze na posílení svého postavení v dominantním výrobci elektřiny, společnosti Slovenské elektrárne. Stát v tomto podniku vlastní 34 procent akcií, zbylých 66 procent drží italský koncern Enel, který svůj podíl nabídl k prodeji. Zájem o slovenská aktiva Enelu projevily podle dostupných informací také české společnosti ČEZ a Energetický a průmyslový holding.