Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald’s zvýší mzdy přibližně 90 000 zaměstnanců svých restaurací v USA o více než 10 procent. Rozhodnutí neovlivní zaměstnance restaurací provozovaných formou franšízy, kterých je v USA zhruba 90 procent ze 14 350 restaurací. Tyto restaurace si o mzdové politice rozhodují samy.

Oznámení přichází v době, kdy zvýšení mzdy díky oživení ekonomiky a obtížnějšímu hledání nových zaměstnanců oznámilo několik dalších velkých firem, včetně Wal-Mart Stores. Za posledních 12 měsíců míra nezaměstnanosti v USA klesla na 5,5 procenta z 6,7 procenta.

Změna je mimo jiné důsledkem demonstrace skupin požadujících mzdu 15 dolarů za hodinu. Zaměstnanecké skupiny také tlačí společnost ke změně prostřednictvím žalob a stížností u úřadů kvůli různým problémům, včetně odmítání příplatků za přesčas nebo nedostatku ochranných pomůcek.

Zvýšení mezd vstoupí v platnost 1. července. Mzdy budou vždy o dolar vyšší, než činí minimální mzda v příslušném státě, ve kterém se restaurace nachází. Mzdy se budou také upravovat podle doby, jak dlouho bude zaměstnanec ve firmě, a podle výkonu.

Kromě vyšších mezd budou mít také zaměstnanci, kteří pracují pro firmu nejméně rok a v průměru 20 hodin týdně, nárok na placené volno. Pokud si volno nevyberou, dostanou ho proplacené.

Tržby i počet zákazníků restaurací McDonald’s v USA již dva roky za sebou klesají. Růst mezd v restauracích provozovaných firmou by mohl zvýšit mzdy i ve franšízových restauracích. To by v důsledku mohlo vést ke zvýšení cen, což může prospět společnosti díky vyšším zisků z licenčních poplatků, které se odvíjejí od výše tržeb. Na druhé straně mohou ale vyšší ceny snížit zisk franšízových poboček.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru