Zprávy ze světa peněz a byznysu, které dnes stojí za pozornost:

Český statistický úřad zveřejní výsledky maloobchodu za únor 2015.

Záznam z jednání bankovní rady České národní banky. 

Český statistický úřad zveřejní výsledky šetření průměrných cen pohonných hmot, topných olejů.

11:00 TK Svazu dovozců automobilů k registracím vozidel v ČR za 1. čtvrtletí a vývoji českého automobilového trhu. 

14:30 Vývoj březnové nezaměstnanosti v USA. 


Mattel jmenoval novým šéfem Christophera Sinclaira

Zájem o panenku Barbie klesáAmerický výrobce hraček Mattel jmenoval do funkce generálního ředitele dlouholetého člena správní rady Christophera Sinclaira. Nahradí Bryana Stocktona, který rezignoval v lednu poté, co firma vykázala prudký pokles čtvrtletního zisku. Firmě, která vyrábí panenky Barbie nebo hračky Fisher Price, klesly tržby v šesti z 12 čtvrtletí, kdy ji vedl Stockton. Společnost letos v lednu uvedla, že podle její správní rady je čas na změnu vedení. Přechodným generálním ředitelem tehdy jmenovala dosavadního člena rady Sinclaira. Ten se nyní funkce ujímá nastálo a bude nadále působit ve funkci předsedy správní rady.

Americké akcie před velikonočními svátky oživily, dolar klesl

Wall StreetAmerické akciové trhy včera stouply, a oživily tak ze ztrát předešlých dvou dní. Investory podpořily příznivé zprávy z domácího trhu práce. Klíčová zpráva o březnovém vývoji zaměstnanosti v USA se očekává v pátek. Akciové trhy v USA budou kvůli velikonočním svátkům ten den zavřené a na napjatě očekávané údaje nebudou moci ihned reagovat. Index Dow Jones stoupl o 0,4 procenta na 17.763,24 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 se zvýšil o skoro 0,4 procenta na 2066,96 bodu a index technologického trhu Nasdaq připsal 0,14 procenta na 4886,94 bodu.

Lidé v termínu podali 1,85 milionu přiznání

Daňové přiznání, ilustrační fotoLidé do středečního termínu odevzdali 1,85 milionu přiznání k daním z příjmů. Je to o 200 tisíc méně než loni, Finanční správa ale čeká další přiznání v příštích dnech. Podat daňové přiznání bez sankce mohou lidé do 9. dubna. Za pozdější podání už může úřad vyměřit pokutu. Daň z příjmů fyzických osob se týkala 1,6 milionu podaných přiznání, 250 tisíc se vztahovalo k dani z příjmů právnických osob. Proti loňsku vzrostl podíl lidí, kteří daňové přiznání podali elektronicky. U fyzických osob se zvýšil na 11 procent z loňských pěti procent, u právnických osob stoupl z 30 na 85 procent. 

Gazprom odložil termín dokončení plynovodu do Číny

Tahanice: Ruský plynárenský koncern Gazprom tlačí na Evropu.Ruský monopolní vývozce plynu Gazprom posunul termín dokončení plynovodu Síla Sibiře, který má přepravovat plyn z nových sibiřských polí do Číny o tři roky na rok 2022. Výstavbu plynovodu za 55 miliard dolarů (asi 1,4 bilionu Kč) loni v září slavnostně zahájil prezident Vladimir Putin a Moskva plánovala jeho dokončení v roce 2019. Zdroje Reuters minulý měsíc sdělily, že projekt by mohl být odložen, dokud Rusko nedokončí méně ambiciózní plán s názvem Altaj na dodávky plynu ze současných polí na západ Číny. Přepravovat by jej měl plynovod ležící o tisíce kilometrů dál směrem na západ.

Čína chce jüan jako světovou rezervní měnu, USA jsou proti

Ilustrační foto - dolar a jüanČínský jüan je o něco blíže tomu stát se světovou rezervní měnou. Představitelé mezinárodních finančních trhů předpokládají, že by se plán Číny připojit se k takzvané "první lize" Mezinárodního měnového fondu (MMF) mohl naplnit již ke konci letošního roku. Ne všichni jsou z případných vyhlídek Pekingu nadšeni. Platí to zejména pro MMF, který je prodlouženou ekonomickou rukou Spojených států. Připojení jüanu mezi rezervní světové měny by totiž Číňanům garantovalo účast v takzvaném koši Zvláštních práv čerpání (SDR), do kterého spadají pouze americký dolar, euro, japonský jen a britská libra.