Čína plánuje snížit byrokracii a náklady pro čínské firmy, které budou chtít rozšířit své podnikání do zahraničí. Tento krok má podpořit růst firem a odvrátit hrozbu zpomalení domácí ekonomiky. Vyplývá to z vládního prohlášení.

Premiér Li Kche-čchiang uvedl, že Čína by měla finančně podpořit firmy, které budou chtít investovat v zahraničí, a zefektivnit schvalovací proces. "Měli bychom vyjasnit nebo odstranit nepřiměřená opatření nebo náklady, které brzdí investice čínských firem v zahraničí, a umožnit firmám rychlý přesun do světa a jejich růst," citovala vládní prohlášení agentura Reuters.

Čínské společnosti v různých sektorech, od spotřebního zboží přes železnice po jadernou energii, se stále více snaží prosadit na zahraničních trzích kvůli zpomalujícímu domácími ekonomickému růstu. "Pomůže nám to čelit tlaku zpomalující domácí ekonomiky a rozvíjet čínskou ekonomiku v nových oblastech," uvedl premiér k plánované podpoře firem.

Čínským firmám spojení se zahraničními společnostmi umožňuje také získat cenné technické znalosti a zlepšit tak jejich konkurenceschopnost na globálním poli.

Podle premiéra má Čína potřebné odborné znalosti a kapacitu, aby poskytla vybavení a služby například pro velké inženýringové projekty v rozvojových zemích.

Země se snaží nabudit zpomalující ekonomický růst také investicemi do infrastruktury. Nedávno dokonce oznámila úmysl vybudovat novou Hedvábnou stezku, která by měla zlepšit obchodní spojení mezi Čínou a zbytkem Střední a Jižní Asie.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist