Strojírenských zakázek letos v Česku přibude, výkon sektoru by měl meziročně vzrůst o 2,1 procenta. Vyplývá to z analýzy Studie českého strojírenství v 1. čtvrtletí roku 2015 analytické společnosti CEEC Research. Podle studie by měl růst odvětví pokračovat v roce 2016, kdy by měl dosáhnout 1,9 procenta. Strojírenské společnosti ale upozorňují na nejistotu v sektoru, způsobenou zejména geopolitickým vývojem ve východní Evropě.

"Firmy orientované na Západ a na Čínu jsou ve svých výhledech převážně optimistické. Předpokládám, že v letech 2015 a 2016 české strojírenství mírně poroste," uvedl ředitel Svazu strojírenské technologie Oldřich Paclík. Dodal, že bude velmi záležet na vývoji světové ekonomiky a na situaci v Rusku.

Trend potvrdil ředitel společnosti TOS Varnsdorf Jan Rýdl. "Pokud budu věřit, že situace především na Ukrajině se nadále nebude zhoršovat, věřím v pozvolný růst poptávky," uvedl. Varnsdorfská firma vyrábí obráběcí stroje.

Zástupci velkých strojírenských firem, které působí v Česku a exportují do Ruska, v únorovém dílčím průzkumu CEEC Research uvedli, že jejich tržby mohou letos kvůli sankcím klesnout až o 20 procent. Podle nynější studie by ale tržby odvětví jako celku měly vzrůst. "Vážený průměr odpovědí všech dotázaných ředitelů signalizuje růst tržeb v roce 2015 o 3,7 procenta," stojí v analýze. Ředitelé strojírenských závodů zdůvodňovali předpokládaný růst zejména zlepšujícím se vývojem ekonomiky.

Analýza dále uvedla, že rostoucí tržby očekávají zejména ředitelé velkých firem. U těch by meziroční růst mohl dosáhnout až 5,4 procenta. Malé a střední firmy čekají růst asi 3,4 procenta. Na 70 procent českých strojírenských firem očekává, že jim tržby porostou i v příštím roce.

"V roce 2014 jsme navýšili objem výroby asi o 20 procent. Do budoucna očekáváme postupné navyšování objemu výroby dané výhledy našich zákazníků, a to převážně v automobilovém průmyslu," uvedl například Petr Novák, ředitel firmy Koyo Bearings Česká republika, která dodává ložiska do automobilů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist