Dva tendry na dodávku celkem 150 aut pro státní podnik Lesy České republiky (LČR) vyhrály společnosti OKIM a Autocentrum Barth s nabídkou vozů Škoda.

Ve třetím, zatím neuzavřeném tendru na 80 terénních vozů pick-up dala nejlepší nabídku firma OKIM s vozy Volkswagen.

Uvedl to generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.

Další dva tendry na nákup aut podnik pro nedostatečný počet podaných nabídek zrušil a vypsal je znovu. Celkem plánují Lesy ČR v pěti soutěžích za odhadovaných 169 milionů nakoupit až 430 aut.

V tendru na dodávku 50 osobních automobilů střední třídy firma OKIM nabídla vozy Škoda Octavia Scout kombi. Prvních 30 aut by měla firma dodat do konce července, celá rámcová smlouva je na dva roky. Cena za jedno auto včetně zimních kol a budoucího servisu činí 490 905 korun bez DPH, celý kontrakt tak má hodnotu 24,5 milionu korun.

Autocentrum Barth pak jako vítěz tendru na terénní auta střední třídy dodá Lesům ČR během dvou let až 100 vozů Škoda Yeti. Jeden vůz včetně zimních kol a servisu je za 454 458 korun bez DPH. Kontrakt je tedy za celkem 45 milionů korun.

V tendru na 80 terénních vozů pick-up uspěla firma OKIM s nabídkou vozů Volkswagen Amarok v ceně 565 741 korun bez DPH za jeden vůz, kola a servis.

V současné době v tendru běží lhůty pro podání námitek.

Dva znovu vypsané tendry mají odhadovanou hodnotu dohromady 51 milionů korun bez DPH a podnik při nich chce koupit až 100 osobních aut nižší třídy a až 100 terénních aut nižší třídy. Lhůta pro podání nabídek vyprší 12. května.

Před opakováním tendrů Lesy ČR s případnými zájemci učinily takzvanou předběžnou tržní konzultaci. Zjistilo se, že pro některé byla v původním tendru například nesplnitelná dodací lhůta či požadovaná barva vozů. Lesy ČR pro nové tendry požadavky upravily, aby se do soutěže mohl přihlásit dostatečný počet zájemců.

Záměrem Lesů ČR, kterým patří polovina lesů v zemi, je prostřednictvím pěti soutěží obnovit až polovinu vozového parku čítajícího téměř 800 osobních aut. "Obnova se týká vozů našeho venkovního personálu. Vozy nově budou mít i revírníci," uvedl Szórád, který podnik vede od loňského jara. Průměrné stáří aut Lesů ČR je 6,6 roku, 63 vozidel je starších deseti let. V posledních dvou letech byly nákupy nových vozidel u LČR prakticky zastaveny.

V minulosti se některými nákupy automobilů Lesy ČR zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Předloni antimonopolní úřad udělil podniku pokutu 140 000 korun za nákup aut Audi bez otevřeného tendru. Chyby se týkaly nákupu dvou vozů z roku 2008. Předtím ÚOHS podnik pokutoval 160 000 korunami za nákup aut Audi z roku 2009.