Dopis náměstka ministra financí Martina Prose upozorňující na údajnou manipulaci s mezibankovní sazbou PRIBOR je založený na neznalosti a neobsahuje žádné relevantní důkazy. Prohlásil to v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce viceguvernér České národní banky (ČNB) Vladimír Tomšík.

Česká národní banka proto chce doplnit důkazy. Od sazby PRIBOR se mimo jiné odvíjejí splátky úvěrů.

"V dopise dochází k naprosto bezprecedentnímu napadení kredibility českého bankovního systému. Dopis obsahuje pouze domněnky, které jsou založeny na neznalostech. Nejsou tam žádné relevantní údaje, žádné podklady. Není to opřeno o reálná data, ale pouze jeden novinový článek, jak poukázal sám náměstek," řekl Tomšík.

Pros po Tomšíkově reakci v České televizi pro HN uvedl, že na ČNB adresoval podnět, zda je možné prověřit způsob výpočtu sazby PRIBOR. "Ve svém podnětu neříkám, že jde o manipulaci. Jde mi o to, aby PRIBOR byl správnou referencí pro výpočet sazby, která má vliv na korporátní úvěry stejně jako  hypotéky s variabilní sazbou, které si vzali občané. V žádném případě nikoho neobviňuji," řekl.

O problémech se sazbou PRIBOR informovaly už Hospodářské noviny na konci března. Upozornily, že banky často drží sazby uměle vysoko. Sazbu PRIBOR si totiž finanční instituce stanovují samy a nikdo je účinně nekontroluje.

"Za PRIBOR si na mezibankovním trhu skoro nikdo nepůjčuje, a to už od roku 2008, kdy proběhla finanční krize. Během krize se to dalo pochopit, protože si banky navzájem nevěřily, a proto bylo logické, že si navzájem nepůjčovaly. Nicméně krize důvěry již pominula, a proto je otázkou, proč je peněžní trh zamrzlý. Důvodem může být, že PRIBOR je příliš vysoký (ve srovnání s analogickou sazbou EURIBOR), tj. vyšší, než by byl, kdyby byl určován tržními silami," dodal Pros v neděli.

Za bezprecedentní označil Tomšík také způsob, jakým se o podezření ČNB dozvěděla. Náměstek dopis s podnětem k prošetření údajných manipulací se sazbou PRIBOR poslal v pátek odpoledne guvernérovi ČNB Miroslavu Singerovi a zároveň ho rozeslal i médiím. O víkendu proto Pros už sklidil kritiku od svého nadřízeného, ministra financí Andreje Babiše (ANO).

"V pátek odpoledne byl rozeslán dopis vysokým státním úředníkem. Otázka je, zda skutečně jedná za ministerstvo a vládu, nebo jen sám za sebe. Způsob komunikace mezi námi a úřady je dlouhodobě nastaven. Zástupci ČNB se účastní i jednání vlády, kde se věci oficiálně řeší," dodal Tomšík. Zároveň důrazně odmítl, že se s mezibankovní sazbou v Česku manipuluje.

Proti podezření se ohradila i Česká bankovní asociace (ČBA), která však není tvůrcem ani garantem sazby PRIBOR. Reprezentuje však hlavní banky, a tak i celý český bankovní systém. "Pokud jde o PRIBOR a jeho fungování, ČBA nezaznamenala žádné indicie nekalých postupů, o nichž hovoří pan náměstek ve svém dopise. Banky jsou kdykoli připraveny poskytnout veškerá potřebná vysvětlení. Je jen škoda, že dopis byl napsán, aniž by tato možnost požádat o vysvětlení byla využita," uvedl výkonný ředitel ČBA Pavel Štěpánek v prohlášení, které ČTK obdržela.

Výpočet sazby PRIBOR má na starosti soukromá organizace The Financial Markets Association of the Czech Republic. Denní výše sazby vychází z údajů poskytovaných šesti předními bankami. Nyní jsou referenčními bankami Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, UniCredit Bank, Raiffeisenbank a Expobank.

Ve světě vzbudily v posledních letech pozornost údajné manipulace s klíčovou londýnskou úrokovou sazbou LIBOR a její obdobou pro eurozónu EURIBOR, kvůli kterým americké a evropské úřady vyměřily bankám pokuty v celkovém objemu přes šest miliard dolarů (155 miliard korun).