Společnost Slovenské elektrárne (SE) požaduje po Slovensku 588,2 milionu eur (přes 16 miliard korun) jako odškodné za ztrátu kontraktu na provoz vodní elektrárny v Gabčíkovu. Oznámilo to v pátek podle agentury Reuters slovenské ministerstvo hospodářství. Podle slovenského serveru HNonline vláda požadavek odmítá, a Slovensko tak zřejmě čeká mezinárodní arbitráž.
Firma Slovenské elektrárne, ovládaná italským koncernem Enel, měla největší slovenskou vodní elektrárnu v dlouhodobém pronájmu, vláda se však v březnu rozhodla provoz gabčíkovského závodu převzít do vlastních rukou. Krajský soud v Bratislavě podle premiéra Roberta Fica pravomocně rozhodl, že smlouva o pronájmu je neplatná.
Slovenské elektrárne opírají svůj požadavek o smlouvu uzavřenou s Fondem národního majetku za vlády premiéra Mikuláše Dzurindy, která počítá s odškodným v případě předčasného ukončení pronájmu. Vláda však tvrdí, že březnový výrok soudu ruší kromě dohody o pronájmu také tuto smlouvu, píše server HNonline.
"Utrpěli jsme mnoho škod a nenecháme to tak," řekl podle serveru generální ředitel SE Nicola Cotugno. "Chceme odškodné, protože máme tuto povinnost vůči svým akcionářům, kteří získali tuto firmu s právem provozovat Gabčíkovo a mít z něho zisk po dobu 30 let," dodal. Firma podle HNonline žádala vyplacení odškodného do čtvrtka a ode dneška zahajuje proti státu právní kroky.
Spor kolem elektrárny v Gabčíkovu přichází v době, kdy Enel připravuje prodej svého 66procentního podílu v SE. Slovenská vláda v SE vlastní zbývajících 34 procent a hodlá zvážit, zda se má pokusit získat zpět plnou kontrolu nad společností.
Fico chce po italském Enelu vrátit miliardy z elektrárny Gabčíkovo - čtěte ZDE
Slovenské elektrárne chtějí ovládnout nově i Finové. Zájem má ČEZ i EPH - čtěte ZDE
Fico na konci března uvedl, že slovenská vláda je proti tomu, aby italský koncern prodal svůj kontrolní podíl v SE dřív, než SE dostaví a spustí dva bloky jaderné elektrárny v Mochovcích. Prodej by prý mohl způsobit, že se dostavba třetího a čtvrtého bloku zastaví. Enel ale tehdy uvedl, že bude v prodeji pokračovat.
Fico v pátek prohlásil, že slovenská vláda bude plán Enelu na prodej podílu v SE aktivně blokovat. Dodal, že firma má plnou zodpovědnost za dokončení třetího a čtvrtého bloku elektrárny v Mochovcích.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.
Enel ovládl slovenského výrobce elektřiny v roce 2006. V soutěži o 66 procent akcií podniku zvítězil před společností ČEZ a ruským podnikem RAO UES. Za většinový balík v SE zaplatil Enel zhruba 840 milionů eur.
Letos v březnu Enel oznámil, že do 9. května očekává nabídky od zájemců o podíl v SE. Mezi uchazeče o koupi podílu patří společnost ČEZ, podle dostupných informací projevila zájem i česká firma Energetický a průmyslový holding, kterou vlastní podnikatel Daniel Křetínský s Patrikem Tkáčem a finanční skupinou J&T.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist