Řecko nepředloží v pátek ministrům financí eurozóny seznam hospodářských reforem. Řekl to v rozhovoru pro rakouskou rozhlasovou stanici ORF Thomas Wieser, který předsedá pracovní euroskupině.
Dodal, že Řecko by mělo být schopné zůstat solventní až do června. Pracovní euroskupinu tvoří náměstci ministrů financí zemí eurozóny. Skupina nyní připravuje podklady pro páteční jednání ministrů financí eurozóny, tzv. euroskupiny, v Rize.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.
Wieser však upozornil, že Řecko bude muset v každém případě předložit seznam příští měsíc. "Hodiny tikají. V Rize nový seznam nebude, ale během května musí být dokončen," řekl Wieser. Dodal, že finanční situace Řecka je nyní sice trochu napjatá, peníze by však zemi měly stačit do června.
Eurozóna v březnu souhlasila se čtyřměsíčním prodloužením záchranného programu pro Řecko, výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun) ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Silně zadlužená země přitom tyto peníze nutně potřebuje k odvrácení hrozby platební neschopnosti.
Řecko slíbilo svým partnerům, že se s nimi dohodne na komplexním seznamu reforem do konce dubna. Jednání mezi zástupci věřitelů a levicovou řeckou vládou se však zadrhla a zůstávají na mrtvém bodě. Pokud se nepodaří jednání dokončit, dostane se Řecko do platební neschopnosti a hrozí i jeho odchod z eurozóny. Wieser však věří, že jednání mohou být úspěšně dokončena.
Řecko se zatím snaží získat další potřebné peníze na financování svého provozu a splácení půjček od MMF ze státního sektoru. Vláda již nařídila státním institucím a veřejnoprávním podnikům převést veškerou volnou hotovost na centrální banku.
Cílem země je získat takto 2,5 miliardy eur, což by mělo pokrýt nutné platby země do konce května, řekl agentuře Reuters náměstek řeckého ministra financí Dimitris Mardas. Tuto částku by podle něj měla země potřebovat v květnu při nejhorším možném scénáři.
Řecko potřebuje peníze na výplatu penzí a mezd státním zaměstnancům. V květnu má také ve dvou splátkách zaplatit MMF 973 milionů eur, z toho 1. května 203 milionů a 12. května 770 milionů eur. Dalších 1,6 miliardy eur má zaplatit v červnu.
Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o úvěrovou pomoc. Dohodlo se přitom na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist