Petrochemický holding Unipetrol vykázal v letošním prvním čtvrtletí čistý zisk 1,995 miliardy korun. Je to více než dvojnásobek proti loňsku, kdy za první tři měsíce vydělal 937 milionů korun. Analytici odhadovali, že zisk přesáhne 1,5 miliardy. Akcie společnosti po startu pražské burzy rostly až o pět procent.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Tržby společnosti ale letos meziročně klesly o 16 procent na 23,975 miliardy korun. Důvodem je zejména výrazné snížení cen ropy. Unipetrol o tom ve čtvrtek informoval v tiskové zprávě.

Podle společnosti je důvodem vyšší ziskovosti dobré využití výrobních kapacit v kombinaci s výrazně vyššími rafinérskými maržemi. "Vysoké rafinérské marže, pozitivně ovlivněné klesající cenou ropy, se nám podařilo využít prostřednictvím 15procentního navýšení prodejů rafinérských produktů," uvedl generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Marek Świtajewski. Firmě podle něj rostly prodeje jak v rámci velkoobchodu, tak v maloobchodní síti Benzina.

Na tiskové konferenci k výsledkům Świtajewski podotkl, že holding očekává dobré výsledky i v dalších čtvrtletích letošního roku. "Chtěl bych říci, že výhled je pozitivní, a věřím, že i nadále budeme pokračovat v pozitivních výsledcích," uvedl.

Oslovení analytici hodnotí čtvrtletní hospodaření holdingu pozitivně. "Výsledky jsou příjemným překvapením, když překonaly všechny včetně našich optimistických odhadů," řekl analytik J&T Banky Bohumil Trampota. S tím souhlasí i analytik BH Securities Petr Hlinomaz. Upozornil, že možná ale jde o nejlepší čtvrtletní výsledky tohoto roku. "Vysoké rafinérské marže nemusejí v takové podobě přetrvat do dalších kvartálů. Byly totiž ovlivněny prudkým poklesem cen ropy, který mimo jiné pomohl snížit náklady vlastní spotřeby ropy rafinérií, a poptávkou po rafinérských produktech vedenou snahou o předzásobení v příznivých cenových podmínkách," dodal.

V segmentu, který se skládá z rafinérské a petrochemické části, vykázal Unipetrol provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA LIFO) ve výši 2,985 miliardy korun, což je meziroční zlepšení o zhruba 1,35 miliardy korun. Pozitivní vliv na něj mely vyšší marže na rafinérských produktech a polyolefinech, mírně vyšší rozdíl cen mezi ropami Brent a Ural, nižší interní náklady na energie v důsledku poklesu cen ropy a vyšší prodeje rafinérských i petrochemických produktů. "Prodeje paliv podporovala v prvním čtvrtletí také stabilně nízká úroveň šedé zóny, omezená v důsledku legislativních opatření přijatých na konci roku 2013," uvedla firma.

Využití rafinérských kapacit dosáhlo 84 procent, negativně ho ovlivnila zimní sezónnost a plánovaná odstávka rafinérie v Kralupech v druhé polovině března. Objem zpracované ropy v rafinérské části vzrostl o deset procent na 1,24 miliardy tun. Prodejní objemy rafinérských produktů meziročně vzrostly o 15 procent.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

V petrochemické části rostly prodejní objemy o procento na 446 tisíc tun. Prodeje polyetylénu se zvýšily o 17 procent, v případě polypropylénu o deset procent. Vysokou poptávku po polymerech ovlivňovalo zejména ekonomické oživení, nižší úroveň dovozů do EU a exportní zaměření některých evropských producentů na trhy mimo Evropu v důsledku oslabování eura vůči dolaru. Etylénovou jednotku společnost využívala na 95 procent její výrobní kapacity.

V maloobchodním segmentu zaznamenal Unipetrol v prvním čtvrtletí provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací 135 milionů korun, což je o 35 procent více než loni. Meziročně se zlepšila úroveň palivových marží, a to jak na benzínu, tak na naftě. Společnost zvýšila prodeje pohonných hmot, k čemuž přispěly i nižší ceny. Rostl také nepalivový segment, například gastro služby v síti rychlého občerstvení STOP CAFE.

Růst čistého zisku ve čtvrtletí ve čtvrtek oznámil i PKN Orlen. Uvedl, že zisk činil 756 milionů zlotých (5,2 miliardy Kč) proti zisku 64 milionů zlotých ve stejném období předchozího roku. I polská společnost odůvodňuje růst zejména vysokými maržemi při zpracování ropy.

Dominantní hráč na trhu

Unipetrol koupil v lednu loňského roku šestnáctiprocentní podíl v České rafinérské od společnosti Shell Overseas Investments. Zvýšil v ní tak svůj podíl z 51,2 na 67,5 procenta. V červenci holding následně oznámil i koupi zbylých akcií od italské firmy Eni, což mu na konci letošního března napodruhé schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Po dokončení transakce, které se očekává v letošním druhém čtvrtletí, se Unipetrol stane jediným akcionářem České rafinérské.

Schvalovací proceduru protáhlo odvolání Unie nezávislých petrolejářů, která tvrdila, že spojením firem vznikne dominantní hráč, který ovládne přes 60 procent trhu. Konečným důsledkem prý může být zvýšení ceny pohonných hmot pro spotřebitele na čerpacích stanicích. Předseda představenstva unie Ivan Indráček na začátku dubna uvedl, že petrolejáři zvažují podání stížnosti k Evropské komisi.

Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. V roce 2005 se stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist