Čtvrtletní zisk i tržby americké softwarové společnosti Microsoft překonaly očekávání. Přispěly k tomu především prodeje hardwaru a produktů v oblasti cloudu, které vyrovnaly pokles poptávky po operačním systému Windows. Akcie firmy vzrostly o 2,8 procenta na 44,55 dolaru (112,84 koruny).

Podle analytika kapitálových trhů Daniela Ivese burza tyto výsledky nadšeně přivítá. Po propadu čistého zisku ve druhém čtvrtletí fiskálního roku společnosti o více než desetinu je podle něj Microsoft opět "na správné cestě".

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Tržby Microsoftu vzrostly ve třetím čtvrtletí o šest procent na 21,7 miliardy dolarů (550 miliard korun). Pomohlo přitom hlavně loňské převzetí divize výroby mobilních telefonů od finské společnosti Nokia. Výsledky předčily očekávání analytiků, kteří odhadovali tržby kolem 21,1 miliardy dolarů (534,5 miliardy korun).

Microsoft je největším výrobcem softwaru na světě a jeho operační systém Windows využívá většina osobních počítačů. V oblasti chytrých telefonů ale firma zaostává za konkurenty Applem a Googlem.