Předseda dozorčí rady německé automobilky Volkswagen Ferdinand Piëch s okamžitou platností odstoupil z funkce, z rady odchází i jeho manželka Ursula.

Piëch tak podle agentury DPA prohrál mocenský boj, který se v největší evropské automobilce v posledních dnech odehrával. Vedení Volkswagenu se ocitlo v krizi, když Piëch v nedávném rozhovoru s časopisem Der Spiegel naznačil ztrátu důvěry v generálního ředitele Martina Winterkorna.

Řídící výbor dozorčí rady poté minulý týden Winterkornovi vyjádřil podporu a slíbil, že mu navrhne prodloužit kontrakt.

Piëch však podle zpráv německých médií tento týden pokračoval ve snaze o Winterkornovo sesazení. Der Spiegel v pátek informoval, že podle řady členů dozorčí rady působí tato snaha firmě velké škody a Piëch je již ve funkci předsedy neúnosný.

Řídící výbor v sobotu Piëchův odchod zdůvodnil nedostatkem vzájemné důvěry. "Členové řídícího výboru dospěli k jednomyslnému závěru, že vzhledem k vývoji v uplynulých týdnech přestala existovat vzájemná důvěra nutná pro úspěšnou spolupráci," uvedl výbor, mezi jehož členy až dosud patřil i Piëch.

Premiér spolkové země Dolní Sasko Stephan Weil prohlásil, že Piëchův odchod byl nezbytný k vyjasnění situace kolem vedení Volkswagenu. Dodal, že řídící výbor dozorčí rady nebude spěchat s hledáním Piëchova nástupce. Dolní Sasko vlastní v automobilce zhruba pětinový podíl a premiér je jedním ze členů řídícího výboru.

"Lituji rezignace Ferdinanda Piëcha, ve finále však byla nevyhnutelná," řekl podle agentury DPA Weil. Piëchovy povinnosti bude prozatím zastávat jeho dosavadní zástupce Berthold Huber.

Podle některých médií považoval Piëch za vhodnou náhradu za Winterkorna šéfa divize Porsche Matthiase Müllera nebo šéfa divize Škoda Auto Winfrieda Vahlanda. Samotný Piëch nicméně ve čtvrtečním rozhovoru s listem Bild snahu o Winterkornovo odvolání popřel. 

Osmasedmdesátiletý Piëch je vnukem zakladatele značek Porsche a Volkswagen Ferdinanda Porscheho a v současnosti je patriarchou rodinného klanu, který ve Volkswagenu ovládá 50,7 procenta hlasovacích práv. Ve vedení podniku strávil téměř 22 let, z toho osm let jako generální ředitel.

Winterkorn je šéfem Volkswagenu od ledna 2007, současný kontrakt mu vyprší na konci příštího roku. 

Holdingová společnost Porsche SE, která je největším akcionářem Volkswagenu, v sobotu Winterkorna podpořila. "Máme naprostou důvěru v řízení Volkswagenu a litujeme vývoje z posledních dnů," řekl předseda společnosti Wolfgang Porsche, který je Piëchovým bratrancem.

Volkswagen je největší automobilkou v Evropě a nejpozději do roku 2018 se hodlá stát největším výrobcem aut na světě. Loni firma zvýšila prodej o 4,2 procenta na 10,14 milionu aut, a poprvé tak překonala desetimilionovou hranici. Jedničkou na světovém trhu zůstal japonský rival Toyota Motor, jemuž odbyt loni vzrostl o tři procenta na 10,23 milionu vozidel.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist