Americkým ropným firmám ExxonMobil a ConocoPhillips v prvním čtvrtletí prudce klesl zisk. Mohl za to propad cen ropy. Zisk firmy ExxonMobil, která je největší veřejně obchodovanou ropnou firmou na světě, se snížil o 46 procent na 4,9 miliardy dolarů (120,6 miliardy korun), což je nejnižší údaj od roku 2009.

Zisk společnosti ConocoPhillips, největší nezávislé energetické firmy ve Spojených státech, se propadl na 272 milionů dolarů z 2,1 miliardy dolarů loni. Vyplývá to z údajů, které firmy zveřejnily ve čtvrtek odpoledne.

Světové ceny ropy se od června snížily téměř o polovinu. Může za to kombinace vysokých dodávek suroviny na trh a nízké poptávky. Propad cen donutil těžební firmy snížit výdaje a odstavit některá těžební zařízení.

Exxon uvedl, že těžba ropy a zemního plynu v prvním čtvrtletí stoupla meziročně o 97 tisíc barelů na 4,2 milionu barelů ropného ekvivalentu denně. Příjmy se snížily na 67,62 miliardy dolarů z loňských 106,77 miliardy dolarů. Exxonu se však podařilo překonat očekávání analytiků. Zisk na akcii činil 1,17 dolaru, zatímco analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters čekali zisk na akcii pouze 83 centů při příjmech 56,39 miliardy dolarů.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Divize průzkumu a těžby ropy v USA byla v prvním čtvrtletí ztrátová. Těžba mimo USA zůstává zisková, zisk se však snížil o více než polovinu. Zisk v divizi rafinace a prodeje vzrostl.

Firma ConocoPhillips upozornila, že bez započtení mimořádných položek, včetně daňového zvýhodnění, hospodařila se ztrátou 222 milionů dolarů, tedy 18 centů na akcii. Analytici dotazovaní agenturou Thomson Reuters očekávali v průměru ztrátu 19 centů na akcii. Firmě se však podařilo zvýšit těžbu o 80 tisíc barelů na 1,6 milionu barelů ropného ekvivalentu denně. Tento údaj ale nezahrnuje aktivity firmy v Libyi.

Levnější ropa trápí i další ropné firmy. Pokles zisku zaznamenaly rovněž BP a Total. Zisk Royal Dutch Shell sice vzrostl, důvodem však byla skutečnost, že loni zisk firmy výrazně snížily vysoké mimořádné náklady.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru