Společnost McDonald's hodlá zjednodušit strukturu řízení, přeorganizovat své aktivity a zlepšit kvalitu potravin. Počítá s tím plán, který představil nový výkonný ředitel podniku Steve Easterbrook.

Společnosti má pomoci snížit náklady, přivést zpátky zákazníky a přeměnit největší světový řetězec restaurací s rychlým občerstvením na "moderního, progresivního" prodejce sendvičů, napsala agentura Reuters.

Společnost hodlá restrukturalizovat svou činnost do čtyř nových skupin. Jsou jimi vlajkový domácí trh ve Spojených státech, divize zavedených zahraničních trhů jako Austrálie a Británie, divize trhů s vysokým růstem jako Čína, a divize zahrnující trhy ve zbytku světa. Dosavadní členění bylo podle zeměpisných oblastí.

Firma kromě toho plánuje prodat 3500 restaurací zájemcům, kteří je budou provozovat formou franšízy. Ve formě franšízy je nyní zhruba 81 procent procent provozoven McDonald's. Podle nynějších plánů by se tento podíl měl v příštích čtyřech letech zvýšit až na 90 procent.

Firma plánuje snížit náklady zhruba do roku 2017 o 300 milionů dolarů. Nedokáže ale prý zatím říci, jaký to bude mít dopad pracovní místa.

Easterbrook rovněž zdůraznil, že společnost bude víc naslouchat zákazníkům, zjednoduší fungování restaurací, zlepší vnímání kvality svých produktů, a odstraní "těžkopádnou" strukturu řízení.

McDonald's bojuje s rostoucí konkurencí na různých frontách. Loňské problémy s významným dodavatelem poškodily jeho tržby v Asii, příliš se mu nedařilo ani v Evropě. Celkový zisk loni klesl o 15 procent. Řetězec připustil, že nedokázal pružně reagovat na měnící se chutě zákazníků.

"Skutečnost je taková, že náš nedávný výkon byl špatný. Čísla nelžou," uvedl podle agentury AP Easterbrook, který se otěží firmy chopil 1. března.

Investory plán restrukturalizace příliš nenadchl. Akcie společnosti se v úvodu pondělního obchodování na Wall Street propadly až o více než jedno procento.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru