Finsko nyní potřebuje silného politického lídra, aby zastavilo růst schodku veřejných financí. Naději vložilo do rukou Juhy Sipiläho, čerstvě zvoleného premiéra, který byl před vstupem do vysoké politiky i velmi úspěšným podnikatelem. S českým ministrem financí Andrejem Babišem ho mimo jiné spojoval i jeho údajný výrok, že stát chce řídit jako firmu.
Pracoval více než čtvrt století na finských univerzitách jako profesor podnikání. Kromě toho, je docentem v oblasti obchodní strategie a podnikatelského vzdělání. Působil v zahraničí jako hostující profesor v Manchester Business School, University of Lugano a University of Hasselt.
Před nástupem do akademické oblasti pracoval čtyři roky jako finský komisař a jako konzul pro Skotsko a Severní Irsko (1984–88). Předtím získával po dobu 14 let pracovní zkušenosti v různých manažerských pozicích ve finském papírovém průmyslu (1970–84).
V roce 1986 založil svou první rodinnou firmu a stále aktivně podniká jako emeritní profesor. Co se týče akademických zásluh, je držitelem asistentury IFERA a získal mezinárodní ocenění FFI's International Award. Věnuje se výzkumu podnikání, vlastnictví a rodinných firem. V poslední době se věnuje studiu podnikání v takzvaných kreativních průmyslových odvětvích.
Matti Koiranen, bývalý finský obchodní atašé pro Skotsko a severní Irsko, podnikatel a emeritní profesor finské University of Jyväskylä, výrok finského premiéra popírá. "Neřekl, že chce řídit stát jako firmu, řekl, že chce využít své zkušenosti s vyjednáváním, které získal při podnikání, v politických diskuzích."
Možný střet zájmu Finy dle Koiranena neznepokojuje. Jejich premiér před vstupem do vysoké politiky své firmy prodal. Obecně Finové vnímají podnikání jinak než Češi. "Navíc se v současné době na finské politické scéně obecně významněji nepotýkáme s klientelismem nebo korupcí," říká Koiranen.
Jak se Finové dívají na to, že lídr nejsilnější povolební strany Finský střed, milionář Juha Sipilä, získal k silnému ekonomickému vlivu i silný vliv politický? Vnímají to Finové jako vážný střet zájmů?
Střet zájmů? Nic takového finskou společnost neznepokojuje. Mimo jiné i proto, že svůj silný politický vliv Juha Sipilä nesměšuje se svými majetkovými poměry. Své firmy založil a vybudoval od nuly a před vstupem do politiky je prodal. Pan Sipilä je pokorný a upřímný a v současné době je proto mezi mnoha Finy populární. Hovoří rozumně a také používá rozumné argumenty. O jeho schopnosti být dobrým politikem a pravděpodobně i dalším premiérem, není pochyb. Má pouze omezené zkušenosti se zahraniční politikou, ale jinak je velmi respektovaný. Navíc se v současné době na finské politické scéně obecně významněji nepotýkáme s klientelismem nebo korupcí.
Juha Sipilä měl podle některých českých médií pronést, že by chtěl řídit stát jako firmu. Na stejném prohlášení postavil svůj volební úspěch současný český vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. Významná část české veřejnosti toto vnímá negativně, protože řízení firem je u nás často spojováno s individuálními zájmy nebo nízkou sociální citlivostí. Jak toto vnímají Finové?
Výrok Juhy Sipiläho jsem slyšel. Neřekl, že chce řídit stát jako firmu, řekl, že chce využít své zkušenosti s vyjednáváním, které získal při podnikání, v politických diskuzích. To je něco úplně jiného. Podle mého názoru není neoliberál, jeho citlivost k sociálním tématům je zjevná.
Finové tedy jeho vítězství vnímají pozitivně?
Významná většina ano. Juha Sipilä má například velmi vyrovnaný zájem o rozvoj všech finských regionů, podporuje obnovitelné zdroje energií, ekologické a bio technologie. Tato témata budou mít v našich politických diskuzích významné místo.
Silného politického lídra Finsko nyní potřebuje, zejména abychom zastavili růst schodku veřejných financí. Potřebujeme investice orientované na růst. V tomto týdnu u nás proběhla zpráva, že v Änekoski vyroste nový velký podnik na zpracování bioodpadů. V oblasti logistiky a zpracování odpadu zde vznikne 1500 nových pracovních míst. Podobně také očekáváme aktivnější přístup nové vlády k potlačování byrokracie, která by mohla být bariérou pro rozvoj malého a středního podnikání. Juha Sipilä je z pohledu podpory podnikání, inovací a zlepšování podnikatelského klimatu prvotřídním lídrem.
Podnikání bylo ve finských volbách silné téma. Jaký je obecný postoj Finů k podnikatelům? Mají majitelé firem ve Finsku pozitivní, nebo spíše horší image (jako je tomu v České republice)?
V porovnání s předchozími desetiletími je vztah Finů k podnikání a malým a středním firmám velmi pozitivní. Obecně je ve Finsku napříč celým politickým spektrem vidět silná podpora zakládání nových podniků a jejich růstu. Politici si uvědomují, že dosáhnout snížení procenta veřejného zadlužení je možné nejen pomocí snižování vládních výdajů, ale především prostřednictvím posilování pozice soukromého sektoru – byznysu a podnikání.
Obecná image podnikatelů je dobrá. Samozřejmě ale, že existují jednotlivci nebo skupiny, kteří mají k podnikání negativní vztah – typicky jednak k vlastníkům nadnárodních firem, zejména kvůli daňovým záležitostem, a pak také k majitelům velkých rodinných firem. Zde hraje roli závist, založená na tom, že se v těchto rodinách často dědí velké majetky.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.