Slovensko zrušilo primární úpis akcií na burzu svého 49procentního podílu ve společnosti Slovak Telekom poté, co zájem investorů přiměl majoritního akcionáře, Deutsche Telekom, nabídnout za podíl víc.
Slovenský ministr financí Peter Kažimír po zasedání vlády řekl, že vláda obdržela "viditelně lepší nabídku" od nespecifikovaného investora. Podle Kažimíra doposud probíhají jednání o prodeji. "Více je více," komentoval zrušení ministr. Informaci o tom, že nabídka přišla ze strany Deutsche Telekomu, přinesla agentura Bloomberg.
Vláda měla ve čtvrtek odklepnout definitivní cenu a další podmínky prodeje akcií přes burzu. Po dvouhodinovém jednání k tomu ale nedošlo a vláda se přiklonila k jednáním, od kterých si slibuje větší výnos.
Partner podle Kažimíra nabídl výrazně více, než byla cena, kterou vygenerovala poptávka v primárním úpisu v Bratislavě, Londýně a Praze. Úpis mohl podle odhadu analytiků vygenerovat pro vládu alespoň 750 milionů eur (asi 20,5 miliardy korun). To je spodní hranice, pod kterou slovenská vláda nechtěla při prodeji jít, počítala s prodejem v hodnotě od 750 milionů až 1 miliardy eur.
Deutsche Telekom je největší telekomunikační společnost v Evropě, s divizemi také v Polsku, Maďarsku a České republice.
Podle Kažimíra byl zájem o akcie státního podílu ve Slovak Telekomu velký, poptávka 1,6násobně přesáhla nabídku.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
Akcie se měly od 12. května kromě bratislavské a londýnské burzy obchodovat také na českém trhu. Prodej části Slovak Telekomu měl podle některých analytiků českou burzu oživit poté, co z ní zmizí část akcií společnosti O2 kvůli jejímu rozdělení.
Úpis akcií pro institucionální investory byl zahájen 21. dubna a skončil ve středu. Pro drobné investory úpis skončil již v úterý. Manažeři emise nabídli investorům akcie v úvodní fázi v rozpětí 17,7 eura až 23,6 eura. Manažery emise byly Erste spolu s Wood & Co., jejími hlavními koordinátory pak byly Citigroup a JPMorgan Chase & Co.
Slovak Telekom si v zemi drží dominantní pozici v oblasti pevných linek a vysokorychlostního internetového připojení. Firma také vlastní druhého největšího operátora mobilních telefonů na Slovensku (po společnosti Orange).
Slovenská vláda k prodeji přistoupila poté, co se jí nepodařilo domluvit se s většinovým vlastníkem na koupi státního podílu.Od prodeje si slibovala získání peněz do státního rozpočtu. Stát chtěl peníze využít buď na snížení dluhu, nebo na posílení pozice státu ve Slovenských elektrárnách, kde svůj podíl prodává italský Enel.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist