Vývoz ropy ze Saúdské Arábie do USA klesl nejníže od finanční krize. Přispívá k tomu rozvoj těžby ropy z břidlic v USA a růst dovozu z Kanady. Spojené státy za poslední rok podle vládních údajů dovezly ze Saúdské Arábie v průměru méně než jeden milion barelů denně, to je nejméně od roku 2009, kdy poptávku po ropě prudce snížila finanční krize, upozornil list Financial Times.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Saúdská Arábie kompenzuje pokles prodeje do USA zvýšením dodávek do Asie, zvláště do Číny, která nyní soupeří s USA o pozici největšího odběratele saúdskoarabské ropy.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Chování království v posledním roce naznačuje, že zjistilo, že USA budou klesající trh a východ od Suezu je jejich růstový trh," řekl listu analytik z Kolumbijské univerzity Jason Bordoff. "Tento argument má ale své limity. Chtějí rozmanitost, ale potřebují být přítomni v USA z geopolitických důvodů."

V době finanční krize v některých měsících klesl dovoz saúdskoarabské ropy do USA pod jeden milion barelů denně. Nebylo to však na dlouho. Podobná situace nastala také v 80. letech, kdy Saúdská Arábie snížila těžbu ropy, protože se nedařilo zvýšit ceny ropy na trzích. V roce 2012 USA dovezly ze Saúdské Arábie v průměru více než 1,5 milionu barelů ropy denně.

Spojené státy výrazně zvýšily těžbu ropy a domácí ropou nahradily většinu dovozu ze západní Afriky. Výrazně však roste také dovoz z Kanady, což je zřejmě důvod, proč USA omezily dovoz z Blízkého východu. Kanada nyní vyváží do USA v průměru tři miliony barelů denně, v roce 2011 to byl pouze jeden milion barelů denně.

Saúdská Arábie však zůstává druhým největším dovozcem ropy do USA po Kanadě. Vlastní také podíly v rafineriích a petrochemických závodech v zemi.

Saúdská Arábie se nyní snaží udržet svůj podíl na globálním trhu s ropou a agresivně se snaží proniknout do asijských zemí, kde její podíl v poslední době klesl na úkor Íránu a Iráku. Do Číny v současnosti dodává více než jeden milion barelů denně. Země se rovněž snaží vytvořit společné rafinérské podniky v Asii.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist