Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air Holdings v uplynulém finančním roce zvýšila čistý zisk o 67 procent. Nárůst zisku předpokládá i v tomto roce, uvedly aerolinky ve své první zprávě o hospodářských výsledcích od vstupu na londýnskou burzu.

Čistý zisk společnosti za 12 měsíců do konce března dosáhl 146 milionů eur (čtyři miliardy korun). V předešlém finančním roce Wizz Air hospodařil se ziskem 87 milionů eur.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Wizz Air se považuje za největšího nízkonákladového přepravce ve střední a východní Evropě. Jeho flotila v současnosti čítá 59 strojů. Společnost, která zahájila provoz v roce 2003, obsluhuje především trasy ve střední a východní Evropě. V uplynulém finančním roce přepravila 16,5 milionu cestujících, o 18 procent více než v předešlém období. V únoru vstoupila na londýnskou burzu.

Společnost uvedla, že k vyššímu zisku jí pomohlo snižování nákladů a rozšiřování sítě a kapacit v klíčových oblastech ve střední a východní Evropě. Doufá, že stejná strategie jí pomůže k vyššímu zisku i v tomto roce. V něm společnost předpokládá zisk před zdaněním mezi 165 a 175 miliony eur.

Česká republika je jednou z 12 zemí střední a východní Evropy, kde mají aerolinky Wizz Air nyní základnu. K letošnímu březnu měly na českém trhu nízkonákladových přepravců podíl 14,5 procenta, což jim podle údajů ve firemní výsledkové zprávě zajistilo druhé místo za britským rivalem EasyJet. Jeho podíl činil více než 29 procent.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru