Skupina předních vyspělých zemí G7 se shodla na potřebě snižovat veřejné zadlužení a realizovat strukturální reformy. V pátek to řekl německý ministr financí Wolfgang Schäuble po setkání se svými kolegy v Drážďanech. Schäuble rovněž vyjádřil pochyby ohledně možnosti brzké dohody o další pomoci zadluženému Řecku. Proti rezignovanému postoji některých předních zemí eurozóny se ale důrazně postavil jeho americký protějšek Jack Lew, který své evropské partnery vyzval, aby řeckou krizi co vyřešili dříve, než dojde k "neštěstí".

"Udržitelný hospodářský růst, a v tom panuje shoda, vyžaduje solidní stav veřejných financí," řekl Schäuble. "Všichni zdůrazňovali velký význam strukturálních reforem. To už představuje velký úspěch," citovala jej agentura DPA.

Skupina G7 podle ministra hodlá rovněž posílit boj proti praktikám, kterými si velké podniky snižují daňovou zátěž. G7 zahrnuje Spojené státy, Kanadu, Japonsko, Německo, Británii, Francii a Itálii.

Schäuble v pátek také uvedl, že nesdílí optimismus řecké vlády ohledně brzkého dosažení dohody s mezinárodními věřiteli, která má Aténám výměnou za reformy poskytnout další finanční pomoc. "Pozitivní zprávy z Atén se ještě plně neodrážejí ve stavu rozhovorů řecké vlády s věřiteli," podotkl ministr. Jeho francouzský kolega Michel Sapin novináře ujistil, že neexistuje žádný scénář pro "grexit" čili odchod Řecka z eurozóny.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Řecko a jeho věřitelé se musí urychleně shodnout na rámcovém plánu řešení krize a až poté vypracovávat jeho detaily, řekl americký ministr. Rychlá dohoda, která bude uzavřena dříve, než bude muset Řecko příští měsíc splácet další dluhy, na něž už nemá peníze, sníží riziko nepředvídatelného vývoje, řekl Lew podle agentury Reuters.

Lew řekl, že obě strany dlouhé měsíce jednání strávily neproduktivně, a dodal, že by bylo dobré, kdyby se termíny, které před Řeckem stojí, braly vážně. "Myslím, že čekat s jednáním den či dva do nějakého termínu, je cesta k přivolání neštěstí." řekl.

Lew ale ke větší vstřícnosti vyzval i Atény. "Musí uskutečnit opatřeni, která pro ně budou obtížná. Musí jasně představit kroky, které jsou připraveni učinit," řekl ministr.

Řecký premiér Alexis Tsipras ve středu řekl, že rozhovory s věřiteli jsou v závěrečné fázi. Podle mluvčího řecké vlády je cílem dosáhnout dohody do neděle. Řecký ministr financí Janis Varufakis nicméně upozornil, že lhůta pro nalezení dohody mezi Řeckem a věřiteli vyprší až 30. června, kdy skončí prodloužený program pomoci pro Řecko.