Těžební společnost OKD zvažuje, že v Dole Paskov bude těžit i po roce 2017. Musely by ale pokračovat dobré výsledky, jaké důl vykazuje v letošním roce. S informací přišel moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) po pondělním jednání regionální tripartity, na kterém aktuální situaci prezentovali zástupci OKD. Mluvčí OKD Marek Síbrt uvedl, že je nutné v dole dál snižovat náklady a zvyšovat efektivitu provozu, aby dál těžil.

V roce 2013 společnost OKD oznámila, že prodělečný Důl Paskov zavře. Stát se ale s majitelem OKD, společností New World Resources (NWR), dohodl, že těžba v tomto dole bude pokračovat do konce roku 2017 a vláda za to zaplatí 600 milionů korun na sociální programy pro horníky. "Pokud budou výsledky takové, jaké jsou v letošním roce, tak reálně zvažují, že neukončí těžbu v roce 2017. Ukážou to čísla dalších let," řekl Novák.

Síbrt uvedl, že se v dole podařilo výrazně zvýšit efektivitu a snížit náklady na vytěženou tunu uhlí zhruba o 30 procent, na 300 korun. "Dosavadní výsledky jsou pozitivní, ale vzhledem k nízkým cenám uhlí důl nadále generuje ztrátu. Proto je nutné v úsilí pokračovat a snižovat náklady a zvyšovat efektivitu provozu, aby mohl důl fungovat i po roce 2017," řekl mluvčí OKD.

V loňském roce podle něj závod vytěžil 862 tisíc tun uhlí, což bylo mírně nad plán. Letošní plán počítá s těžbou 820 tisíc tun uhlí. "Po přípravě nových kapacit a nižší těžbě na počátku roku se v březnu podařilo v závodě vytěžit rekordní množství uhlí - 90 tisíc tun. Dobré výsledky v těžbě i ražbách pokračovaly i v dubnu," uvedl Síbrt.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiří Cienciala řekl, že firma udělala v Dole Paskov velký kus restrukturalizační práce. "Myslím si, že jestli se bude trochu lépe vyvíjet i cena uhlí, které se dováží do České republiky, a ty náklady budou dál redukovány z hlediska racionalizace a úspor, tak má Důl Paskov, myslím, reálné naděje, aby ve své těžbě a ve své práci pokračoval," řekl Cienciala.

Na pondělním jednání tripartity se hovořilo i o společnosti Vítkovice Steel, která ke 30. září zavře svou ocelárnu. Hejtman řekl, že na úřadu práce by potenciálně mohlo skončit méně než 200 lidí ze 300 zaměstnanců, kteří v ocelárně pracují. Někteří pracovníci našli uplatnění v dalších provozech společnosti Vítkovice Steel, další by mohli získat zaměstnání v jiných ocelářských firmách v regionu.

Hlavním akcionářem NWR je s 50,5% podílem společnost CERCL Mining, ve které drží polovinu podnikatel Zdeněk Bakala. Ten zároveň vlastní i společnost Economia, která vydává Hospodářské noviny.