Těžařská společnost New World Resources (NWR) hledá možnosti financování plánu revitalizace uhelného dolu Debiensko na jihu Polska.

Projekt se dříve zdál neekonomický, teď ale firma uvedla, že našla způsob, jak snížit potřebné investiční a provozní náklady. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Reuters.

NWR, která je vlastníkem černouhelné společnosti OKD, se teď zaměřuje na získání finančních prostředků pro dvouletou studii proveditelnosti projektu.

Ztrátová NWR se snažila přizpůsobit poklesu cen uhlí a minulý rok byla nucena podstoupit restrukturalizaci. V listopadu pak sdělila, že se chce do konce tohoto roku vrátit k tvorbě hotovosti.

Nezávislý přezkum dolu Debiensko, provedený firmou DMT Consulting GmbH, ukázal, že v dole jsou prokázané zásoby 263 milionů tun uhlí, což by mohlo na trh přinést 186 milionů tun koksovatelného uhlí. Přezkum počítá s dlouhodobou cenou uhlí ve výši 130 eur za tunu.

NWR získala v roce 2008 povolení k těžbě v dolu Debiensko na padesát let.

Firma v posledním loňském čtvrtletí vyprodukovala 2,269 milionu tun koksovatelného uhlí. Loni vytěžila 8,6 milionu tun uhlí, z čehož bylo téměř 4,8 milionu tun koksovatelného uhlí, které firma prodávala za průměrnou cenu 85 eur (asi 2400 korun) za tunu.

NWR po dokončení finanční restrukturalizace patří z 50,5 procenta skupině CERCL Mining. V této skupině, která se dříve jmenovala BXR Mining, má poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala. Ten zároveň vlastní společnost Economia, která vydá Hospodářské noviny. Zbylé podíly drží v NWR institucionální investoři a drobní akcionáři.

Jediným producentem černého uhlí v České republice je společnost OKD, která je dceřinou firmou NWR. Těží jej ve čtyřech hlubinných dolech a kvůli nízkým cenám uhlí musí přijímat úsporná opatření.

Předloni firma oznámila, že zavře prodělečný Důl Paskov. Stát se však loni s NWR dohodl na pokračování těžby v tomto dole do konce roku 2017, za což vláda zaplatí 600 milionů korun na sociální programy pro horníky.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist