Dohoda o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství se obchodu příliš netýká a může negativně ovlivnit život každého z nás, uvedla ekonomka Ilona Švihlíková v duelu DVTV. Podle ní dohoda snižuje evropskou míru regulací trhu na americkou úroveň a hrozí, že bude Evropa zavalena například nekvalitními americkými potravinami.

Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Bärtla ohrožení spotřebitelů nehrozí. "Dokážete si představit, že by si Francouzi nebo Poláci s potravinářskou lobby, kterou mají, pustili do Evropy dovozce levných potravin? Spojené státy jsou démonizovány," myslí si Bärtl.

Smlouva TTIP podle něj pomůže malým a středním firmám. "Dohoda zjednodušuje byrokratickou zátěž a orgány, které tvoří předpisy o obchodu, spolu budou snadněji hovořit," řekl v rozhovoru Bärtl.

Dohodu s USA za členské státy EU vyjednává Evropská komise. Více než dva miliony lidí podepsaly napříč unií petici, ve které požadují větší transparentnost při vyjednávání dohody. Vyjednávání sleduje také Evropský parlament, který je jediným orgánem EU voleným přímo jejími občany. Ten bude také schvalovat konečné znění dohody.

Švihlíková: TTIP? Nebezpečné potraviny a lidé bez práce

Švihlíková: TTIP? Nebezpečné potraviny a lidé bez práce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist