Nález ropy v blízkosti londýnského letiště Gatwick je větší, než se původně odhadovalo. Vyplývá to ze zprávy, kterou na svém webu zveřejnila společnost UK Oil and Gas (UKOG).

Firma původně předpokládala, že nedaleko vytíženého mezinárodního letiště se nachází zhruba 158 milionů barelů ropy na čtvereční míli. Podle nynějšího odhadu by to ale mohlo být o 70 procent více. Celkový objem ropy v celé oblasti měl podle dřívějšího odhadu činit kolem 100 miliard barelů.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Nový odhad vypracovala americká společnost Schlumberger, která podle listu Financial Times působí jako poradenská společnost pro UKOG. Podle nového odhadu se v ropném vrtu Horse Hill nedaleko Gatwicku může nacházet 271 milionů barelů ropy na čtvereční míli (2,59 kilometrů čtverečných). Pro představu lze uvést, že největší supertankery uvezou kolem 2 milionů barelů ropy.

Nález se nachází v pánvi Weald, která je bohatá na suroviny. UKOG sdělila, že hodlá v pánvi uskutečnit další průzkumné sondy. Kromě toho vyhodnocuje kapacity zásob v oblasti.

Zpráva nepotěšila ochránce přírody, podle kterých mají místní lidé obavy ze znečištění prostředí.

Oblast, kde se údajně nachází až 271 milionů barelů ropy. Letiště Gatwick leží jižně od vrtu Horse Hill. Zdroj: Google maps

"Zpráva není na oslavu," uvedla podle stanice BBC Brenda Pollocková z mezinárodní organizace Přátelé Země. "Těžba ropy je silně nepopulární. Místní lidé se po právu obávají, že to bude znamenat více nákladních vozů, znečištění vzduchu a vody, hlučné vrtání a narušení venkovského života," citoval ji BBC.

Ropa se na pevnině v jižní Anglii těží už mnoho let. V současnosti je v oblasti pánve Weald zhruba desítka míst, kde se těží ropa.