Vyřazené mikrovlnky, televize nebo žehličky stále častěji končí ve sběrných dvorech nebo v červených kontejnerech, tedy tam, kde mají. Češi si stále více zvykají na to, že elektrozařízení do běžných košů a popelnic nepatří, a na vyhození používají místa zpětného odběru. Recyklací elektrozařízení loni ušetřili 219 tisíc megawatthodin elektrické energie, tedy množství, které zimní stadion spotřebuje během šesti mistrovství světa v hokeji.
Loni Češi vytřídili 11 396 tun vysloužilých televizorů a PC monitorů a 5 583 tun dalších drobných elektrozařízení, zlepšili se tak o více než 8 % oproti roku 2013.
Nejnovější přepočty úspor vyplývají z environmentálního vyúčtování neziskové společnosti Asekol, která se už deset let zabývá zpětným odběrem vysloužilých elektrospotřebičů. Výsledky sběru za rok 2014 Asekol přepočetl na ušetřenou energii, suroviny, vodu, a také na emise skleníkových plynů do ovzduší a produkci odpadu. Odevzdáním 17 tisíc tun vysloužilých spotřebičů prostřednictvím míst Asekolu lidé snížili produkci nebezpečných odpadů v České republice o 188 634 tun. To je množství, které by se vyprodukovalo, kdyby se odevzdané materiály musely znovu vyrábět.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.