Tři čtvrtiny plynu z Ruska, jedna čtvrtina z Norska. Takový poměr udržovalo Česko od května 1997, kdy se (tehdy s velkou slávou) zbavilo téměř stoprocentní závislosti na dovozu ruského plynu. Letos klesl dovoz z Norska na minimum. 

Podle aktuálních čísel Českého statistického úřadu se do země v prvních čtyřech měsících dovezla plynná paliva za 20,3 miliardy korun. Z toho 57 procent tvoří dovoz z Ruska, zbytek činí nákup na západoevropských burzách a dovoz ze sousedních zemí. V praxi se jedná opět hlavně o plyn vytěžený v Rusku. Na norský plyn připadalo pouhé jedno procento dovozu.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se