Dosud nejvyšší pokutu v oblasti spotřebitelských úvěrů uložila Česká obchodní inspekce (ČOI). Pět milionů korun musí zaplatit společnost Boyde se sídlem v Praze.

Vyplývá to z letošního pravomocného rozhodnutí, které mají Hospodářské noviny k dispozici.

Firma porušila zákon, který při nabízení, sjednávání nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru zakazuje používání telefonních čísel s vyšší než běžnou cenou. Jde o ukázkový příklad, jak některé společnosti po zpřísnění zákona od února 2013 tento zákaz obcházely.

V reklamě na spotřebitelské půjčky v deníku Blesk byla jako kontakt uvedena bezplatná telefonní linka začínající trojčíslím 800. Na ní se ovšem zájemci dozvěděli, že k poskytnutí půjčky potřebují "bonitní certifikát", který získají po zavolání na číslo začínající 900 a zpoplatněné 95 korunami za každou minutu (cenu hovoru zájemcům netajili).

Nabídku v listopadu 2013 vyzkoušely také inspektorky ČOI, které vystupovaly jako zájemkyně o úvěr. Při hovoru na drahé telefonní číslo si mimo jiné ověřily, že operátorka při zjišťování údajů o zájemcích úmyslně prodlužuje hovor – odpovědi chtěla často zopakovat prý kvůli špatné kvalitě spojení, jiné odpovědi sama opakovala nebo k nim dodávala další informace.

Žena provolala 64 tisíc

Podle ČOI je firma Boyde přinejmenším zprostředkovatelem úvěru (pokud ne přímo jeho formálním poskytovatelem), protože spotřebiteli pomáhá smlouvu uzavřít a nečiní tak nezištně.

Prokazatelně jde o shromažďování informací nutných k uzavření úvěrové smlouvy, takže se i na ni vztahuje zákaz dražších telefonních linek.

Při rozhodování o dosud rekordně vysoké pokutě přihlédla ČOI k tomu, že zástupci firmy takto jednali úmyslně a opakovaně, cílili přitom na lidi v nouzi.

Na inspekci se obrátilo více poškozených spotřebitelů, kteří přišli o tisícové až desetitisícové částky a žádnou půjčku nakonec nedostali.

ČOI řešila i případ ženy, která kvůli těmto hovorům přišla o 64 200 korun a obrátila se pak i na polici. Zkušenosti zájemců o úvěr lze najít také na různých diskusních fórech.

Likvidační? Je to veřejný zájem

ČOI v rozhodnutí připouští, že takto vysoká pokuta může být pro firmu likvidační.

"Existuje zde však velmi silný veřejný zájem, aby v oboru už dále nepůsobila, protože svou podnikatelskou činnost má založenou na protiprávním jednání," uvádí uvádí ředitel ČOI pro Prahu a Středočeský kraj Jan Štěpánek.

U zvlášť závažných správních deliktů spáchaných právnickými osobami připouští výjimku (z obecného zákazu likvidačních pokut) i Nejvyšší správní soud.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Maximální sankce za porušení zákona o spotřebitelském úvěru přitom může dosáhnout až 20 milionů. Polehčující okolností podle ČOI bylo, že firma dostala pokutu poprvé.

Zároveň se ale ČOI už musela kvůli případu obrátit na policii. "Společnost pokutu neuhradila, a proto jsme pohledávku postoupili k vymáhání celním orgánům," říká Mojmír Bezecný, ústřední ředitel České obchodní inspekce.

Společnost Boyde se Hospodářským novinám nepodařilo kontaktovat. Jejím vlastníkem je podle obchodního rejstříku firma Fact International se sídlem v Seychelské republice, jednatelem pak Veronika Pelikánová z Nové Vsi u Pohořelic.

Třetí pětimilionová pokuta

Dosud nejvyšší pokuty od ČOI v oblasti spotřebitelských úvěrů – obě ve výši dvou milionů korun – dostaly společnost Essox ze skupiny Komerční banky (právní moc v roce 2014) a společnost Rickabys z Liberce (2013). První z nich špatně spočítala sazbu RPSN, druhá používala klamavé a agresivní obchodní praktiky včetně drahé telefonní linky.

Letošní pětimilionová pokuta pro Boyde je nejen rekordní sankcí za porušení zákona o spotřebitelském úvěru, ale i jednou z nejvyšších pokut uložených ČOI bez ohledu na obor podnikání.

Za poslední tři roky dostaly pětimilionovou pokutu jen dvě společnosti: čerpací stanice Oil Group a realitní kancelář Prolux Consulting, obě sankce nabyly právní moci v roce 2012.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist