Ceny průmyslových výrobců v České republice se v květnu opět snížily, meziroční pokles však zpomalil na 2,1 procenta z 2,6 procenta v dubnu. Ceny v zemědělství zrychlily pokles na 12,1 procenta, ve stavebnictví a službách ceny vzrostly. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

V průmyslu proti loňskému květnu klesly především ceny koksu a ropných produktů. Snížily se také ceny chemických látek a výrobků, u potravinářských výrobků, nápojů a tabáku klesly o tři procenta. Vzrostly výrobní ceny vody a také nábytku.

"Meziroční pokles cen průmyslových výrobců je nadále tažen zejména poklesem cen ropy a také nadprůměrnou úrodou v minulém roce. Tyto faktory budou udržovat meziroční dynamiku cen průmyslových výrobců zápornou i v následujícím období, ačkoliv by se měl meziroční propad cen postupně snižovat," uvedl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.


 

V živočišné výrobě byly ceny nižší o víc než desetinu díky zlevnění mléka a jatečných prasat. Ceny stavebních prací zrychlily meziroční růst na 1,1 procenta, ceny tržních služeb na 0,2 procenta.

Obrat nastane až na konci roku

Podle odhadu hlavního analytika Generali Investments Radomíra Jáče by se měl meziroční propad cen průmyslových výrobců zastavit až v posledním kvartále tohoto roku.

"Do kladných hodnot, tedy nad nulu, by se ukazatel meziroční změny cen průmyslových výrobců mohl v případě české ekonomiky podívat v závěrečném čtvrtletí letošního roku. Postupně se na cenách výrobců začne projevovat i pokračující hospodářský růst, ale nástup viditelnějších inflačních tlaků napříč českou ekonomikou ještě stále zůstává během na delší trať," řekl Jáč.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Proti předchozímu měsíci vzrostly v květnu ceny v průmyslu stejně jako v dubnu o 0,4 procenta. Výrazně zrychlil meziměsíční pokles cen výrobců v zemědělství na 2,2 procenta z dubnových dvou desetin procenta.

"Ve srovnání s předchozím měsícem nedošlo k výraznější změně, pouze zrychlil propad cen zemědělských výrobků. Rychlejší meziměsíční růst cen průmyslových výrobců byl způsoben zejména růstem cen ropy, stále však nelze pozorovat plošnější růst cen napříč kategoriemi výrobců," vysvětluje Seidler.

Ceny stavebních prací se podle odhadů zvýšily ve srovnání s dubnem o 0,1 procenta, stejným tempem zdražily tržní služby.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru