Růst ceny spotřebitelského zboží a služeb v květnu zrychlil více, než se čekalo. Podle údajů statistického úřadu vzrostly ceny meziročně o 0,7 procenta, což bylo nejrychleji od října loňského roku. Analytici oslovení agenturou Reuters přitom čekali růst o dvě desetiny procentního bodu nižší. V dubnu ceny v meziročním srovnání vzrostly přesně o půl procenta - růst cen tedy zrychluje.

Česká národní banka pak pro květen počítala dokonce s inflací ve výši 0,3 procenta. Podle Jakuba Seidlera, hlavního ekonoma ING Bank, tak poslední čísla o vývoji růstu ekonomiky a cen ukazují, že debata o tom, zda ČNB oslabí korunu ještě více, by měla být definitivně u konce.

"Koruna naopak díky těmto faktorům bude posilovat, a to především v druhé polovině roku. Očekávám, že se v tomto období kurz přiblíží k hranici 27 korun za euro a ČNB bude muset kurz na měnovém trhu bránit," říká Seidler.

Oproti dubnu letošního roku ceny vzrostly rovněž a opět rychleji, než se čekalo. Meziměsíční růst cen v květnu tak ČSÚ spočítal na 0,3 procenta. Ekonomové tak růst cen ve svých odhadech podcenili o dvě desetiny procentního bodu.

Za růstem cen o sedm desetin procenta stojí, stejně jako v dubnu, zdražení cigaret o devět procent. Ty v předchozím měsíci již podražily o 8,5 procenta. "Ostatně alkohol a tabák pomáhají inflaci v ČR nahoru již řadu měsíců," okomentoval čísla Petr Dufek, hlavní ekonom ČSOB. Druhé v pořadí byly ceny energií - nejvíce podražil plyn, o 4,5 procenta. Naopak elektřina zlevnila o tři desetiny procenta.

Podražily také ceny dovolených. Ty se v tomto měsíci zvýšily téměř o pět a půl procenta ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku. Podle údajů ČSÚ se na vyšším květnovém růstu cen podílelo také menší zlevňování potravin a dopravních služeb. Například zatímco potraviny v dubnu meziročně zlevnily o 0,7 procenta, v květnu propad cen tohoto zboží zmírnil na 0,3 procenta.

Podle Dufka nejnovější čísla potvrzují fakt, že hrozba deflace - tedy poklesu cen - je již zažehnána. "A to ať už zásluhou vyšších spotřebních daní nebo v posledních měsících dražších pohonných hmot," říká Dufek. Konkrétně ceny pohonných hmot v květnu sice zdražily o 2,2 procenta - a to již třetí měsíc za sebou - v meziročním srovnání ale jejich ceny klesly, a to téměř o 10 procent.