Britská ropná společnost BP se dohodla s americkými úřady, že zaplatí 18,7 miliardy dolarů (zhruba 460 miliard korun) za urovnání škod způsobených při havárii z roku 2010 únikem ropy do vod Mexického zálivu.

Podle amerického ministerstva spravedlnosti jde o největší dohodu o urovnání, jaká byla s jednotlivým podnikem v USA kdy uzavřena.

Při explozi na ropné plošině Deepwater Horizon v Mexickém zálivu před pěti lety zahynulo jedenáct lidí a do moře následně uniklo několik milionů barelů ropy. Havárie v oblasti ochromila rybolov a turistický ruch a způsobila vážné ekologické škody.

Čtvrteční dohoda podle BP zvyšuje celkové účetní náklady podniku spojené s touto katastrofou o zhruba deset miliard dolarů na 53,8 miliardy dolarů (1,3 bilionu korun).

Dohoda podle agentury Reuters urovnává požadavky na odškodné ze strany americké federální vlády a států Louisiana, Mississippi, Alabama, Texas a Florida. BP by měla dohodnutou částku uhradit během 18 let.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Většina peněz má být využita na projekty pro ekologickou a hospodářskou obnovu v oblasti Mexického zálivu.

Akcie BP ve čtvrtek posílily o více než pět procent, protože dohoda o urovnání vyjasnila finanční situaci podniku.

"Toto urovnání zřejmě znamená konec několikaleté nejistoty, a to je dobrá zpráva," uvedl analytik Jean-Pierre Dmirdjian ze společnosti Liberum Analyst.

Generální ředitel BP Bob Dudley označil dohodu o urovnání za realistický výsledek, který přináší jistotu všem stranám.

"Pro BP tato dohoda vyřeší největší část závazků zbývajících po této tragické nehodě," prohlásil. "Pro Spojené státy a zejména Mexický záliv znamená dohoda na mnoho let významný příliv peněz na další obnovu přírodních zdrojů a hrazení škod souvisejících s únikem ropy," dodal.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru