Řecký parlament v sobotu s přispěním opozice schválil použití reformních návrhů řecké vlády jako základu pro jednání s věřiteli o získání nové finanční pomoci. Tu silně zadlužené Řecko nutně potřebuje k odvrácení platební neschopnosti. Reformními návrhy se budou odpoledne zabývat ministři financí eurozóny, kteří rozhodnou, zda má smysl o poskytnutí pomoci jednat.

Řecká vláda reformní plán zahrnující tvrdá úsporná opatření předala již ve čtvrtek představitelům eurozóny. V třísetčlenném parlamentu podpořilo vládní plán 251 zákonodárců, k získání souhlasu s reformami potřebovala vláda i hlasy opozice. Někteří členové vládní strany SYRIZA, včetně dvou ministrů, totiž byli proti, nebo se hlasování zdrželi. To podle agentury AP vyvolává pochybnosti ohledně stability vlády.

Zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF) podle zdroje agentury AFP hodnotí reformy kladně a považují je za základ pro jednání o novém balíku pomoci v hodnotě 74 miliard eur (zhruba dva biliony korun).

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Někteří ministři jsou ale k návrhům skeptičtí. Zpochybňují to, že se řecké vládě skutečně podaří reformy zavést do praxe. Podle dostupných informací navíc řadě politiků přijdou dodané návrhy nedostatečné. Nejhlasitějšími kritiky jsou Němci.

Setkání euroskupiny bylo po sedmé hodině přerušeno. Očekává se tak, že ministři budou jednat do pozdních nočních hodin. Tisková konference k výsledkům schůze byla původně naplánovaná na 22 hodin našeho času.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:33
Začíná on-line reportáž

Hospodářské noviny budou i dnes sledovat vývoj událostí kolem řecké krize. Klíčové bude pro dnešní den jednání ministrů financí eurozóny, které začne v 15:00 našeho času.

08:40
Tsipras má nyní silný mandát

 Premiér Tsipras ve svém projevu po schválení reforem parlamentem řekl, že jeho vláda má nyní silný mandát pro dosažení dohody s věřiteli. To je podle něj nyní priorita. 

08:59
Výsledek jednání je nejistý

Francouzský prezident Francois Hollande sice označil návrh reforem za "vážný a důvěryhodný", ale Německo podle agentury Reuters zůstává ostražité, jelikož schválená opatření jsou prý velmi podobná těm, které Řekové minulý víkend odmítli v referendu. Samotná kancléřka Angela Merkelová výsledek hlasování řeckého parlamentu zatím nekomentovala. 

09:00
Řekové chtějí euro

Zachovat společnou evropskou měnu si přeje 84 procent Řeků, zatímco návrat k drachmě chce 12 procent obyvatel. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu společnosti Metron Analysis pro řecký list Parapolitika.

SYRIZA si navíc podle průzkumu upevnila náskok před konzervativní opozicí. Levicové straně by v případě voleb dalo svůj hlas 45,6 procenta Řeků. Pokud by strana opravdu takového výsledku dosáhla, bylo by to o takřka deset procentních bodů více, než kolik hlasů SYRIZA dostala v lednových parlamentních volbách. Podpora konzervativní Nové demokracie klesla o pět procentních bodů na 22,7 procenta.

09:20
Varufakis: Plán restrukturalizace je v zájmu Řecka i věřitelů

Ministr financí Varufakis rezignoval na svou funkci.

Bývalý ministr financí Janis Varufakis napsal na svém blogu, že řecký plán restrukturalizace dluhu je "umírněný a dobře promyšlený". Podle politika je jeho schválení jak v zájmu Řecka i věřitelů. Pokud bude návrh odmítnut, bude nedělní summit Evropské unie rozhodovat o tom, jestli Řecko "vykoupnou" z eurozóny, nebo zemi nechají v prohlubující bídě s tím, že země opustí euro v budoucnu.

Varufakis soudí, že proti schválení reforem bude nejvíce vystupovat Německo, jehož ministr financí Wolfgang Schäuble chce "grexit". "Na základě měsíců jednání jsem přesvědčen, že německý ministr financí chce, aby bylo Řecko vytlačeno z jednotné měny, aby tak vystrašil Francouze a přinutil je přijmout jeho model autoritářské eurozóny," píše bývalý ministr.

09:44
Věřitelé vidí řecké návrhy jako možný základ pro dnešní jednání

Zástupci Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu podle zdroje agentury Reuters informovaly vlády zemí platících eurem, že "za určitých podmínek vidí návrhy (řeckých úsporných opatření) za základ pro jednání o novém záchranném balíku z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM)". Reuters připomíná, že toto doporučení je důležitým krokem před odpolední schůzkou ministrů financí eurozóny.

09:53
Karikaturisté se řeckou krizí stále baví
10:31
V Řecku rychle roste počet platebních karet

Řekové si v posledních dnech výrazně osvojili bezhotovostní finanční operace. Důvodem je fakt, že od 29. června jsou kvůli dluhové krizi banky zavřeny. Platby kartami narostly o pozoruhodných 130 procent, píše deník Kathimerini. Řekové začali ve velkém platit kartami v supermarketech, na benzinkách, při běžných nákupech, což dříve nedělali. Banky během několika dní vydaly na půl milionu nových debetních karet a také 40.000 nových PINů pro internetové bankovnictví. Velké množství bankovních klientů požádalo o reaktivaci svých účtů pro e-banking, které dlouho nepoužívali.

10:34
Dohoda o Řecku by byla velkým úspěchem pro Francii

Francouzská a řecká média citují experty, kteří soudí, že případná dohoda ohledně dalších jednání o Řecku bude velkým úspěchem francouzské diplomacie. Francouzští představitelé po řeckém referendu na rozdíl od Němců varovali před rizikem odchodu Řecka z eurozóny. 

Francois Hollande

Francie se už několik týdnů snaží zabránit Grexitu, tedy odchodu Řecka z eurozóny, píše francouzský deník Le Monde. Podle vícero zahraničních médií se Francie podílela na přípravách návrhů, které Atény předložily ve čtvrtek večer. Francouzská vláda to ale odmítá potvrdit.

Podle Le Monde vysocí funkcionáří ministerstva financí a francouzského zastoupení v Bruselu pomáhali řeckým vyjednávačům s formulací nových návrhů, vše pod dohledem Elysejského paláce. Deník cituje nejmenovaného ministerského poradce, podle něhož nebylo záměrem diktovat Řekům, co mají napsat, ale poradit jim, jak zformulovat návrh, aby byl přijatelný pro věřitele. Jediným cílem bylo, aby návrh premiéra Tsiprase nebyl zamítnut. Prezident Hollande je podle Le Monde na vyjednáváních mimořádně zainteresován, neustále telefonuje s Tsiprasem a šéfem Evropské komise Junckerem.

10:40
Odpůrci Grexitu jsou v menšině

Mapa aktulálního rozložení sil sestavená deníkem Handelsblatt ukazuje, že proti grexitu (zelená barva) jsou Itálie a Francie. Pět zemí zůstává nerozhodnuto (žlutá barva) a osm zemí je na grexit připraveno (červená barva). 

10:46
Tisková konference bude pozdě večer

Euroskupina podle listu The Guardian ohlásila, že plánuje tiskovou konferenci dnes večer ve 22:00. Tento termín naznačuje, že se očekává dlouhé jednání. K jednacím stolům by ministři financí totiž měli zasednout ve tři odpoledne.

10:59
Řecké nadšení z referenda rychle opadlo

Euforie, která v Řecku propukla před týdnem poté, co země v referendu odmítla podmínky věřitelů, trvala sotva pět dní, píše agentura Reuters. V pátek Řekové po probuzení zjistili, že premiér Tsipras předložil věřitelům nový návrh přísných reformních opatření, která jsou téměř totožná s tím, proti čemu Řekové minulou neděli hlasovali. "Mám pocit, že referendum nemělo smysl," cituje agentura studenta Maria Rozise.

11:09
Pospíšil: Dá se Tsiprasovi s reformami věřit?

Český europoslanec Jiří Pospíšil (nezávislý, zvolen za TOP 09) vyjádřil na Twitteru pochybnosti nad tím, jestli se dá řeckému premiérovi věřit, že bude schválené reformy opravdu aplikovat.

11:14
Podle analytiků bude Řecko potřebovat až 80 miliard eur

I přes to, že je nový řecký návrh "dobrým základem pro jednání" mají zástupci zemí a analytici hned několik obav. Zaprvé jestli ho vláda dokáže opravdu uvést do praxe. Zadruhé plán stále počítá s primárním přebytkem rozpočtu (tedy přebytkem bez započítání výdajů na splácení dluhu). I když má jít pro letošní rok pouze o jedno procento, ve chvíli, kdy se řecká ekonomika kvůli zdlouhavým vyjednáváním a kapitálovým kontrolám propadá o tři procenta, je dosažení přebytku krajně nepravděpodobné a Atény by musely v úsporných opatřeních značně přitvrdit. Zatřetí nepočítá návrh s výdaji na rekapitalizaci bank, které se ocitly na svém dně. Analytici proto odhadují, že Řecko ve třetím balíku nebude potřebovat "pouze" 53,5 miliard, ale až zhruba 80 miliard eur. 

11:16
Uskuteční se zítřejší summit?

V Bruselu stále kolují dohady o tom, jestli se zítřejší summit všech lídrů eurozóny uskuteční. Ten se měl původně konat pouze v případě, že dnes nedojde k dohodě. Zatímco podle některých vysoce postavených zdrojů se konat určitě bude, akreditace mají úředníci dovoleno vydávat až zítra od desíti hodin, podle toho "jestli" se summit opravdu uskuteční.

11:18
Současný návrh reforem nemusí stačit

Instituce, Mezinárodní měnový fond, Evropská centrální banka a Evropská komise už odevzdaly euroskupině své hodnocení řeckého návrhu s pozitivním doporučením. Německé noviny Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung už do hodnocení nahlédly. Píše se v něm, že opatření vedoucí letos k primárnímu přebytku jsou nedostatečná. Řekové je budou muset buď přitvrdit, nebo požádat o vyšší půjčku od ESM. V oblasti privatizací Řekové navrhují přesně to, co po nich věřitelé dříve požadovali. Co se týče DPH, bude potřeba upřesnit harmonogram pro zvyšování DPH pro ostrovy, aby bylo možné propočítat dopady. Obavy panují také kolem penzijního systému, věřitelé chtějí objasnit dopady verdiktu řeckého nejvyššího soudu, který před několika týdny uvedl, že snižování důchodů osobám v soukromém sektoru bylo protiústavní a stát musí důchody doplatit.

V závěru se píše, že je potřeba vytvořit jasný časový plán a přesný obsah reforem, které Řekové navrhli, a to hlavně v oblasti důchodů, pracovního trhu, trhu s energiemi a trhu produktů.

11:21
Financial Times: Merkelová je v situaci "prohra-prohra"

Symbol tvrdosti. Angela Merkelová je považovaná za jednoho z největších odpůrců odpuštění dluhů Řecku.Podle komentáře deníku Financial Times se německá kancléřka Angela Merkelová dostal do nezáviděníhodné pozice. Pokud totiž podpoří záchranu Řecka, dostane se pod silný tlak německých daňových poplatníků a mohl by hrozit i rozkol ve vládní CDU/CSU. Naproti tomu když dojde ke grexitu, bude to právě Německo, které bude čelit vlně kritiky za to, že se Evropě nepodařilo zemi zachránit.

11:32
Případnou záchranu Řecka musí schválit i parlamenty šesti zemí

Podle německé agentury DPA musí záchranný balíček schválit i národní parlamenty Německa, Estonska, Rakouska, Portugalska, Španělska a Slovinska. 

11:40
Německé ministerstvo financí: Výsledek dnešního jednání je zcela otevřený

Mluvčí německého ministerstva finací Frank Paul Weber prohlásil, že výsledek dnešních jednání je zcela otevřený. Podle agentury Reuters ale odmítl komentovat informace deníku Bild, podle kterých ministr financí Wolfgang Schäuble považuje řecké návrhy za nedostatečné.

11:46
Sázkové kanceláře přestávají věřit Grexitu

Pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny podle bookmakerů výrazně poklesla poté, co premiér Tsipras ve čtvrtek předložil věřitelům nový návrh reforem, který v noci na dnešek schválil i řecký parlament.

Agentura Reuters uvádí, že britská kancelář Landbrokes měla už v pátek kurz na odchod Řecka z eurozóny v tomto roce 3:1, což je nejnižší pravděpodobnost v průběhu celého letoška. Kancelář Paddy Power dokonce už v pátek přestala přijímat sázky na tzv. Grexit v roce 2015.

11:49
Guy Verhofstadt: nové řecké návrhy vytvářejí důvěru věřitelů

"Nové řecké návrhy, i když nejsou perfektní, vytvářejí důvěru věřitelů," napsal na Twitteru europoslanec Guy Verhofstadt. Při středečním zasedání se do řeckého premiéra Tsiprase razantně opřel kvůli tomu, že stále mluv o reformách a nikdo přitom ještě žádný pořádný návrh neviděl.

11:56
80 miliard pro Řecko

 Množí se názory, že Řecko bude potřebovat mnohem větší záchranný balíček, než původně zmiňovaných 53 miliard eur. Zdroje listu The Guardian mluví o částce 74 miliard, analytici naznačují, že částka bude muset být odhadem až 80 miliard eur. 

12:03
Na řecké ostrovy dopadá krize i příliv uprchlíků

Běženci na řeckých ostrovech podle Human Rights Watch čelí otřesným podmínkám, neboť zadlužená země i přes značné úsilí příliv migrantů nezvládá.

"Řecké úřady prostě vzhledem k prohlubující se hospodářské krizi nejsou schopny zvládnout obrovský příval (imigrantů). Je tady reálná hrozba, že situace se ještě zhorší," uvedla Eva Cosséová, která je odbornicí Human Rights Watch na Řecko.

"Reakce Evropské unie na řeckou krizi by měla brát v úvahu mimořádný podíl odpovědnosti Řecka za žadatele o azyl a také samotnou péči o běžence," dodala.

12:15
Většině bankomatů došly dvacetieurové bankovky. Hrozí selhání bank

Jakmile v Řecku dosáhnou výběry hotovosti 100 milionů eur denně, dojde k selhání bank. Zatím si Řekové mohou vybrat 60 euro denně. Prakticky se jim ale podaří vybrat jen 50 eur, protože většině bankomatům došly dvacetieurové bankovky. Na situaci pozorňují zahraniční servery The Economist a RT.

12:25
Fronty před bankomaty
12:32
Řecko je na tom hůř než před zhruba 80 lety Amerika

Americký list New York Times srovnává, o kolik je na tom současné Řecko hůře než Spojené státy za velké hospodářské krize v letech 1930 - 1937.

12:46
50 na 50

Podle agentury DPA je před jednáním ministrů financí euroskupiny šance k dosažení dohody 50 na 50.

12:58
Tsakalotos bude přesvědčovat eurozónu

Klíčové jednání má před sebou nový řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos. Od 15:00 začne své kolegy z eurozóny přesvědčovat, aby reformní návrh řecké vlády přijali jako základ pro jednání po poskytnutí další pomoci Aténám.

13:14
Brusel se připravuje

Ministři financí eurozóny už se sjíždějí do Bruselu na setkání, které začne za necelé dvě hodiny. V tiskovém středisku jsou přítomni i novináři. Španělský ministr financí Luis de Guindos i jeho řecký protějšek Euklidis Tsakalotos ale zatím tisku nic neřekli. Německý ministr Wolfgang Schaüble by se při svém příjezdu k aktuální situaci měl vyjádřit.

13:23
Lagardeová: "Doufám, že dnes pokročíme."

Šéfka MMF Christine Lagardeová doufá, že dnešní jednání ministrů financí eurozóny přinesou zásadní pokrok ohledně řešení řecké krize. Řekla to dnes při příchodu na schůzku v Bruselu.

13:36
Podle Stiglitze by měl pomoci Fed

Laureát Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz píše na Twitteru, že by měla americká centrální banka vytvořit Řecku úvěrovou linku. 

"Spojené státy byly velkorysé vůči poraženému Německu, teď je načese být velkorysý k řeckým přátelům."

13:44
Zákulisní jednání

Agentura AFP píše, že před schůzkou euroskupiny se ještě schází na bilaterálním jednání francouzský ministr financí Michel Sapin a řecký ministr Euklidis Tsakalotos. Zákulisní aktivita francouzských diplomatů a vysokých funkcionářů ministerstva financí, kteří se snaží zabránit odchodu Řecka z eurozóny, byla v posledních dnech velmi vysoká, uvádí francouzské zdroje.

13:55
Řecké návrhy pozitivně překvapily

Rakouský ministr financí Schelling uvedl, že poslední návrhy jsou ze strany Řecka pozitivním překvapením. Chybějí ale záruky, že Řekové slibované reformy uskuteční.

14:00
Reportérka Hospodářských novin Silvie Housková z Bruselu:

Mezi ministry financí zemí eurozóny přetrvávají obrovské pochybnosti, že Řekové dokáží navrhovaný program reforem zavést do praxe.

"Řekové nám dávají slibil už pět let, ale nikdy je neimplementovali," postěžoval si před schůzkou Euroskupiny rakouský ministr financí Hans Joerg Schelling. Současný návrh Řeků je ale podle něj příjemným překvapením.

Stejně jako ministři se také analytici z nizozemské banky ABN Ambro obávají, že pokud nebude z řecké strany vůle opatření implementovat, budou i v budoucnu probíhat podobně vypjatá jednání před uvolněním každé splátky z nového programu.

„Mnohé vlády pochybují o tom, jestli budou mít Řekové sílu implementovat tento návrh. Mluvíme totiž o reformách, které byly řeckým lidem před týdnem odmítnuty,“ uvedl náměstek nizozemského ministra financí Eric Wiebes.

14:12
Místopředseda Evropské komise vidí u Řeků snahu

Místopředseda Evropské komise pro euro Valdis Dombroviskis vidí z řecké strany vůli k dosažení dohody a nynější hlasování v řeckém parlamentu podle něj ukázalo, že tam existuje k prosazení potřebná většina. Jsou však stále věci a otázky, které je potřeba vyřešit.

"Dnes bychom měli mluvit o tom, zda dát Evropské komisi mandát, aby společně s Evropskou centrální bankou a v těsné spolupráci s Mezinárodním měnovým fondem začala jednání o programu," řekl.

14:24
Noonan: řecký program musí vytvářet pracovní místa a přinést ekonomický růst

Irský ministr financí Michael Noonan uvedl, že bude důležité, aby byl řecký program udržitelný. "Bude mě zajímat, jestli povede k ekonomickému růstu a bude vytvářet pracovní místa, protože jen takový program může uspět," uvedl před schůzkou ministrů financí zemí eurozóny Noonan. "Bylo by lepší, kdyby se to, co se děje teď, událo už v únoru. Od té doby se napáchalo hodně škod," řekl Noonan a upozornil tak především na propad řecké ekonomiky a zadlužení řeckých bank.

14:31
Ani po dohodě by se řecký bankovní sektor nevrátil do normálu

"I pokud by se věřitelé s Řeckem dohodli, kapitálové kontroly se nebudou moct odstranit přes noc. Řekové je nemohou ukončit, dokud se neobnoví důvěra v banky. To se nestane dříve, než začne řecká vláda zavádět reformní program, věřitelé Řecku neuvolní první peníze a neobnoví se normální spolupráce mezi Aténami a jejich věřiteli. Na Kypru slibovali, že budou kapitálové kontroly zavedeny pouze na několik týdnů, ale trvaly dva roky," uvedl analytik prestižního bruselského think-tanku Bruegel Zsolt Darvas.

14:35
Nedůvěra v řeckou vládu

Redaktor německého Spiegelu: "Začíná být zřejmé, že hlavním dnešním tématem nebudou samotné řecké návrhy, ale nedostatek důvěry v řeckou vládu."

14:37
Ministři financí se nedohodnou

Podle informací korespondenta německé televize ZDF Stefana Leiferta se dnes ministři financí na řešení řecké krize nedohodnou a celou záležitost budou muset rozseknout až lídři zemí eurozóny na zítřejším summitu.

14:46
Nová dohoda bude ještě horší, říká Rajoy

Podle španělského premiéra Mariana Rajoye bude nová dohoda s Řeckem horší, než ta předchozí.

14:52
Italský ministr financí při příjezdu

"Nejsme tu dnes proto, abychom dosáhli konečné dohody, ale abychom posoudili, jestli jednání vůbec mohou začít," řekl v Bruselu italský ministr financí Pier Carlo Padoan.

14:57
Maltský ministr při příjezdu

Maltský ministr Edward Scicluna řekl, že řecký problém by měl být vyřešen dnes, připustil ale, že se to nemusí podařit. "Někteří jsou velmi skeptičtí, jiní méně," dodal.

15:01
Karikaturisté se baví dál
15:12
Sapin chválí Tsiprase

Francouzský ministr Michel Sapin obdivuje řeckého premiéra Tsiprase za to, že měl kuráž předstoupit před parlament s návrhy reforem a dokázal získat výraznou většinu poslanců.

15:13
Kažimír: Myslím, že bychom měli mít odvahu se rozhodnout

Podle slovenského ministra financí Petra Kažimíra je udržitelnost dluhu problematická. "Uvidíme, s čím přijdou instituce," prohlásil.

"Nějaký dort je upečený, tak uvidíme, jestli bude poživatelný," uvedl. Vše se podle něj doladí na schůzce. "Myslím, že bychom měli mít odvahu se rozhodnout," dodal Kažimír s tím, že je třeba jednání už ukončit. Na prolužování doplácí hlavně Řecko, ale také celá eurozóna. "Udělejme rozhodnutí, které bude dobré pro nás všechny," řekl Kažimír.

"Mám pocit, že řečtí kolegové tak trochu cestují v čase. Ten balík, který navrhují dnes by byl dobrý, pro zakončení druhého záchranného programu," naznačil Kažimír před schůzkou Euroskupiny, že s se současným řeckým návrhem není úplně spokojený.

15:16
Ještě nejsme u konce, říká šéf euroskupiny

"Ještě nejsme u konce," řekl šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem před schůzkou. A co by museli Řekové udělat, aby ministry přesvědčili? "Musí jim dnes naslouchat a dokázat, že jsou opravdu odhodláni navrhovaný plán dodržet," dodal Dijsselbloem s tím, že to dnes bude dlouhá a složitá schůzka.

15:22
Kolikátý "poslední den" je dnes?

Karikatur o Řecku si všiml i český státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.  

15:28
Aplikace mapuje bankomaty s hotovostí

Aby Řekové nestáli zbytečně před prázdnými bankomaty, mohou si od čtvrtka stáhnout mobilní aplikaci, která jim poradí, kde jsou zrovna peníze a jaké bankovky automaty vydávají.

Informace aplikace získáva přímo od uživatelů, kteří se dělí o své zkušenosti. "Nejnáročnější na její tvorbě bylo zmapovat všechny bankomaty v Řecku," uvádějí tvůrci podle deníku The Greek Reporter.

Aplikace je dostupná pro telefony se systémem Android, pro Apple se teprve chystá.

15:37
Jednání euroskupiny začalo

Schůzka ministrů financí měla přes půl hodiny zpoždění, finský ministr Alexander Stubb na svém Twitteru oznamuje, že jednání už začala. Mnoho ministrů očekává dlouhá a tvrdá jednání, která se mohou táhnout do noci. Podle mnohých ministrů má být výsledkem pouze dohoda o pokračování jednání o třetím programu, jiní požadují aby se krize kolem Řecka konečně rozsekla.

15:59
Friedman předpovídal krizi eura již v roce 1997

"Evropa není pro společnou měnu uzpůsobena, zavedení eura povede k politické nejednotě", napsal před téměř dvaceti lety americký ekonom a držitel Nobelovy ceny Milton Friedman. Čtěte ZDE: Euro povede k politickému napětí, varoval Milton Friedman v roce 1997

16:11
Bloomberg: Bude Tsipras v učebnicích dějepisu?

"Tsipras zatím ukázal fascinující talent pro politické manévrování. Je skutečně tak vynikající, nebo má jen štěstí?", ptá se ve svém komentáři pro agenturu Bloomberg analytik Mohamed A. El-Erian.

Pokud by Tsipras se svými návrhy uspěl,mohlo by mu to podle něj zajistit místo v učebnicích dějepisu. Není ale zatím jasné, jestli tento případný úspěch vrátí Řecko mezi plně funkční a životaschopné členy eurozóny, nebo jen odloží jeho odchod z eura do doby, než bude vláda v lepší pozici, aby zvládla potíže způsobené Grexitem.

16:35
Řecko prý jednání nebere na lehkou váhu

Podle zdrojů z italské delegace je teď jednání s Řeckem na úplně jiné úrovni. "Jde vidět, že to berou vážně," uvedl zdroj. Itálie je však společně s Francií zemí, která si velmi přeje uzavřít dohodu. Podle ministrů z mnoha dalších zemí je ale na návrhu ještě mnoho práce.

16:57
Sledujeme destrukci jedné země

V přímém přenosu sledujete demolici jedné evropské země, protože se nehodí do plánů německého ministra financí Schäubleho na JEHO Evropu, napsala na Twitteru korespondentka řecké veřejnoprávní televize ERT.

Podle korespondenta BBC bude Francie hrát na setkání euroskupiny roli prostředníka s Německem. Země totiž očividně odmítá přijmout Řecké sliby. 

17:04
Jako věštkyně, které nikdo nevěří

"Říkali mi Kassandra," říká bývalý řecký ministr práce Tassos Giannitsis o tom, jak ho nikdo řečtí politici odbývali, když se snažil v roce 2001 prosadit důchodovou reformu. Kassandra byla totiž věštkyně, která podle řecké mytologie měla vždy ve svých předpovědích pravdu, ale nikdo jejím věštbám nevěřil.
Článek listu The Wall Street Journal popisuje, jak je v Řecku daleko těžší rozbít partikulární zájmy konkrétních skupin, než „udanit“ obyčejné Řeky k smrti.

17:07
Očekává se, že Tsipras vymění některé ministry

Premiér Tsipras přesvědčuje poslance, aby hlasovali pro reformy.Řecký premiér Alexis Tsipras příští týden pravděpodobně vymění některé členy své vlády, píše na svém webu list Kathimerini. Sedmnáct členů Tsiprasovy levicové strany SYRIZA, včetně dvou ministrů a předsedy parlamentu, totiž v noci na dnešek nehlasovalo o reformních návrzích řecké vlády v souladu se stranickým doporučením. Reformní návrhy, které nakonec parlament většinou hlasů a s přispěním opozice schválil, tvoří základ pro jednání s věřiteli o získání nové finanční pomoci.

17:18
Slibům nevěří ani sami Řekové

Podle vyhledávače pracovních míst indeed.com, který používá měsíčně více než 180 milionů lidí, výrazně vzrostl podíl Řeků, kteří hledají zaměstnání mimo svou zemi. V červenci tento požadavek zadalo téměř třikrát více Řeků, než byl průměr v minulých třech letech. Nejčastěji se zajímají o pracovní místa ve Velké Británii, Spojených státech, Německu, Švýcarsku a Kanadě.

V Řecku je bez práce každý čtvrtý člověk. Na "odliv mozků“ z Řecka upozorňuje také týdeník the Economist. Podle něj se konverzace o tom, jestli zůstat v Řecku, nebo zkusit štěstí jinde odehrává při večeřích tisíců domácností. Podle specialisty na Řecko Loise Labrandise opustilo zemi od vypuknutí finanční krize 130 tisíc vysokoškolsky vzdělaných Řeků.

V Aténách se odehrál i proevropský protest.

 

 

 

 

 

 

 

 

17:28
Řecko není jediné, kdo nese vinu na dluhové krizi, myslí si Putin

Zadlužení Spojených států je "vážným problémem", řekl ruský prezident Vladimir Putin, když v pátek na závěr summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) v Ufě obhajoval Řecko. Mimo jiné řekl, že Řecko není jediné, kdo nese vinu na dluhové krizi, do které se tato členská země EU dostala.

17:56
Španělský premiér využívá před volbami řeckou krizi jako strašáka

Španělé mají před nadcházejícími parlamentními volbami možnost si vybrat mezi ekonomickým růstem, nebo chaosem podobným tomu v Řecku. Uvedl to  španělský premiér Mariano Rajoy a varoval voliče, aby nevěřili levicovým stranám, které agitují proti úsporám a škrtům. Parlamentní volby čekají Španělsko v listopadu a očekává se, že velkým soupeřem vládní pravicové Lidové strany bude strana Podemos, považovaná za španělskou obdobu Syrizy.

rajoy

 

18:12
Pokud dojde k dohodě, banky otevřou brzy

Řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis zpravodaji BBC řekl, že pokud se Řecko s věřiteli dohodne, řecké banky se "znovu otevřou velmi brzy. Během týdne." Zároveň ale dodal, že odstranění kapitálových kontrol bude trvat několik měsíců.  

18:13
74 miliard eur během tří let

Řecko bude do července 2018 potřebovat novou finanční pomoc v objemu přibližně 74 miliard eur. Komise vyčíslila, že pro vyrovnání řeckých závazků během následujících tří let bude zapotřebí 81,7 miliardy eur. Z toho úhrady splatné jistiny a úroků budou činit 53,7 miliardy eur, předpokládané úhrady nedoplatků dosáhnou sedm miliard eur, stát bude jako finanční rezervu potřebovat 4,5 miliardy eur a řecké banky budou muset dostat na rekapitalizaci 25 miliard eur.

18:49
"Oddechový čas" z eurozóny pro Řecko

Německé ministerstvo financí se domnívá, že nejnovější reformní návrhy řecké vlády nejsou dostatečné a navrhuje Aténám dva alternativní směry, napsal německý list Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Jednou z doporučovaných alternativ je podle něj to, že by si Řecko vzalo z eurozóny "oddechový čas" na pět let. Během té doby by země zůstala členem Evropské unie.

Druhou Německem zmiňovanou možností je podle listu The Guardian to, že Řecko vylepší svůj návrh a navíc převede majetek v hodnotě 50 miliard eur do fondu, z kterého bude splácet dluh. O jaký majetek by se mělo jednat ale ministerstvo financí neupřesnilo.

19:12
Odchod Řecka z euroskupiny na jednání nikdo zatím nezmínil

Zdroj z řecké vlády podle agentury Reuters řekl, že na jednání euroskupiny dnes nikdo nezmínil možnost odchodu Řecka z eurozóny.

Podle agentury AFP "oddechový čas" sice figuruje v dokumentech německého ministerstva, ale na jednání euroskupiny tuto možnost nikdo nenavrhl. 

19:16
Jednání se přerušuje

Jednání euroskupiny se po více jak třech hodinách přerušilo. Ministři financí si berou pauzu na večeři.

19:17
VIDEO: Záběry z jednání euroskupiny

Ze zákulisí dnešního jednání euroskupiny v Bruselu.

19:47
Šefka MMF během jednání

Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová hovoří během dnešního jednání euroskupiny s šéfem evropského záchranného fondu EFSF Klausem Reglingem.

MMF

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

20:01
Písemná verze "dočasného" Grexitu je prý už v oběhu

Návrh ministra Schäubleho na "dočasný Grexit" se na jednání euroskupiny zatím neprobíral. Existuje ale a jeho písemná verze už je v oběhu, napsal na Twitteru zpravodaj německé televizní stanice ZDF Stefan Leifert.

20:10
Reformy ministrům financí nestačí

Ministři financí zemí eurozóny řekli Řecku, že jím navrhované reformy nestačí. Agentuře Reuters to řekly dva informované zdroje.

20:49
Tsipras má čtyři možnosti, jak reagovat na neposlušnost ve své vlastní straně

Analytik Wolfango Piccoli z organizace Teneo Intelligence předpokládá, že řecký premiér Alexis Tsipras má teď čtyři možnosti, jak reagovat na neposlušnost ve své vlastní straně, kdy se část členů strany SYRIZA postavila proti Tsiprasovým reformním plánům a při hlasování v parlamentu je nepodpořila.

1) Po dosažení dohody s věřiteli by mohl rezignovat a vypsat nové volby. To by Řecko zanechalo 3-4 týdny v nejistotě, což by mezi věřiteli způsobilo obavy.

2) Mohl by situaci řešit rázně a ty členy, kteří jeho požadavek v parlamentu nepodpořili, vyměnit. Vedle dvou ministrů je to i předseda parlamentu. Dosáhnout by toho mohl tím, že by uplatnil interní pravidla SYRIZY, která předpokládají, že člen parlamentu se za určitých okolností vzdá křesla.

3) Mohl by se snažit o rozšíření vládnoucí koalice tím, že by přizval k účasti na vládě jednu nebo dvě opoziční strany, zejména POTAMI a Pasok. Vytvoření širší koalice by uklidnilo věřitele, ale podle názoru autora je to nejméně pravděpodobná možnost.

4) Poslední možností je, že by Tsipras zvolil opatrný postup a vyměnil pouze ty dva zákonodárce, kteří se v parlamentu při hlasování nezdrželi, ale rovnou hlasovali "ne". To ale znamená opět nejistotu, alespoň krátkodobě.

Ať už zvolí Tsipras kteroukoli z možností, je velmi pravděpodobné, že se letos budou konat další parlamentní volby, poznamenává The Guardian.

20:50
Omezení pohybu kapitálu v Řecku ještě potrvá

Opatření na omezení kapitálových toků, která Řecko zavedlo ve svých bankách, zůstanou v platnosti nejméně další dva měsíce. Řecké banky jsou už dva týdny zavřené a lidé mohou platebními kartami vybírat maximálně 60 eur denně. Banky by mohly znovu otevřít už příští týden, pokud Atény o tomto víkendu dosáhnou dohody s věřiteli. I tak ale pro většinu lidí zůstanou v platnosti další omezení na výběry vkladů i na vývoz hotovosti.

Řekové vybírají své peníze kvůli tomu, že jednání mezi vládou a mezinárodními věřiteli se dostalo do slepé uličky.

 

 

 

 

 

 

 

 

21:18
Jaké další ústupky by měli Řekové ještě nabídnout?

Zatímco ministři financí mají v jednání pauzu, věřitelé sepisují písemnou odpověď na návrhy, které jim předložila řecká strana, píše na Twitteru bruselský zpravodaj listu The Guardian Ian Traynor. Podle zdrojů jde o to, jaké další ústupky by měli Řekové ještě nabídnout.

21:29
Ministři požadují odhlasování některých reforem už zítra

Podle řeckého deníku Kathimerini požadují ministři financí 18 zemí eurozóny ještě další opatření a dokonce odhlasování několika reforem už zítra. V neděli se má znovu sejít euroskupina (ministři financí členských zemí eurozóny) a odpoledne pak delegace všech osmadvaceti členských zemí Evropské unie.

21:35
Atény budou muset na obnovení důvěry zapracovat

Podle šéfa euroskupiny, Nizozemce Jeroena Dijsselbloema, trvá faktická kritika některých částí nového řeckého reformního menu, zásadní věcí je ale otázka chybějící důvěry. Své návrhy předložila vláda premiéra Alexise Tsiprase ve čtvrtek a v noci na sobotu je potvrdil řecký parlament. "Otázka důvěry je zásadní věc. Můžeme řecké vládě věřit, že skutečně udělá, co slibuje?" prohlásil Dijsselbloem. Atény podle něj budou muset na obnově důvěry velmi zapracovat.

21:48
Němci zůstávají přísní: Navrhují zcela nový program anebo "timeout"

Deník Wall Street Journal zveřejnil pasáže z jednostránkového dokumentu s názvem "Komentář k nejnovějšímu řeckému návrhu", který poslal německý státní tajemník ministra financí Thomas Steffen několika kolegům z jiných zemí eurozóny. V dokumentu jsou dvě možnosti, které Německo navrhuje:

Zaprvé vytvoření nového programu v hodnotě 50 miliard eur, za které by ale Řecko muselo složit záruky a zadruhé "timeout" neboli suspenzace Řecka z eurozóny. Tento dokument ale nebyl na schůzce ministrů zemí eurozóny vůbec prezentován a německý minist financí Wolfgang Schäuble o něm nemluvil. Jaký byl záměr tohoto dokumentu není jasné. Podle některých komentátorů může jít pouze o krok, jak zvýšit tlak na Řecko.

Představitelé eurozóny jednají u kulatého stolu na mimořádném summitu.

 

 

 

 

 

 

 

 

22:07
Finové nebudou pro třetí záchranný program Řecka hlasovat

Návrh, aby Řecko dočasně opustilo eurozónu, byl podle zdrojů agentury DPA dohodnutý s kancléřkou Angelou Merkelovou a vicekancléřem Sigmarem Gabrielem. Podobné informace se objevily také na Twitteru. Podle finských médií nebudou Helsinky pro třetí záchranný program Řecka hlasovat. Ve Finsku údajně hrozí rozpad vládní koalice.

22:38
Alexander Stubb hovoří se svým nizozemským protějškem

Finský ministr financí Alexander Stubb (vlevo) hovoří se svým nizozemským protějškem Jeroenem Dijsselbloemem během jednání euroskupiny v Bruselu. Ve finských médiích se objevily informace, že kvůli pomoci Řecku údajně v zemi hrozí pád vlády.

fin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23:34
Rozhodnutí se odkládá, bankám ale zůstává likvidita jen do pondělí

Ministři financí zemí eurozóny se stále nemohou dohodnout na tom jak dále s Řeckem, podle diplomatů to zatím vypadá tak, že se zavážou Aténám třetí program přislíbit. Definitivně ho schválí ale až poté, co řecká vláda a parlament už příští týden schválí 5 konkrétních reforem, ty by se měly týkat například DPH, privatizací nebo rozbití monopolů.

Pokud ale závěr z tohoto "klíčového" víkendu bude opět posouvat rozhodnutí až na konec příštího týdne, není jisté, jestli tyto další prodlevy přežijí řecké banky. Těm zbývá údajně likvidita pouze na pondělí, pak by jim musela nejspíše pomoct Evropská centrální banka.

00:08
Schůzka končí bez dohody

Ministři financí zemí eurozóny se nedohodli o budoucnosti Řecka. Schůzku rozpustili o půlnoci s tím, že se v neděli opět sejdou v jedenáct hodin. Zrušená byla také tisková konference. Bez komentáře schůzku postupně opustili všichni ministři.

00:10
On-line reportáž končí

Reportáž z dění kolem řecké krize končí, Hospodářské noviny však budou jednání sledovat i v neděli. Přejeme všem dobrou noc. 

Redakce HN