Letošní sklizeň základních obilovin a řepky bude podle prvních odhadů nižší než v loňském roce, který byl ale rekordní. Uvedl to v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ). Úroda obilovin by se měla snížit o 14,1 procenta na 6,8 milionu tun. Je to o téměř procento výše než činí pětiletý průměr.

Úroda řepky by se měla meziročně snížit o 21,8 procenta na 1,202 milionu tun. Kvůli poklesu osevní plochy je to o 2,7 procenta nižší úroda ve srovnání s pětiletým průměrem.

Předpokládaný meziroční pokles sklizně základních obilovin je zcela způsobem nižším očekávaným výnosem. Podle statistiků by měl činit 5,23 tuny z hektaru. To je o 14,1 procenta méně než loni. Jde tedy o stejný procentuální pokles jako očekávaný celkový úbytek úrody obilovin.

"Snížení hektarového výnosu ve srovnání s loňským rekordním rokem se očekává u všech druhů základních obilovin, zejména pak u ozimého ječmene a ozimé pšenice," uvedl ČSÚ.

Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy počasí zemědělcům nepřálo tolik jako loni, trápí je zejména sucho. "Budou velké regionální rozdíly, jižní Morava na tom bude nejhůř," řekl Pýcha, podle něhož se letos urodily menší klasy a i obilí bylo celkově řidší. Podle informací Agrární komory ČR se kvůli suchu očekává propad sklizně obilovin v západní Evropě o 20 milionů tun, Německo by mohlo mít zájem o české obilí.

Letošní výměra řepky meziročně poklesla o 5,9 procenta na 366 tisíc hektarů a odhadovaný výnos 3,28 t/ha je proti loňsku o 17 procent nižší. 

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Kolísání výměry vnímá Pýcha jako přirozenou věc, většina zemědělců podle něho neobnovovala pole řepky na místě, kde rostla loni. K dlouhodobému zvyšování plochy tak podle něj nedojde. "Počasí se nezadařilo tak, jako v minulém období, bude to prostě průměrná úroda," okomentoval odhad statistického úřadu. Meziroční pokles úrody řepky o deset až 15 procent se podle AK ČR očekává i například ve Francii a v Německu.

Letos ČSÚ očekává o pětinu nižší produkci žita, měla by klesnout na 102 tisíc tun. Osevní plocha se snížila o 12,6 procenta na 22.000 hektarů a je nejnižší v historii jejího sledování. Podobně jako u dalších plodin by se měla snížit o necelou desetinu hektarová výnosnost na 4,64 tuny.