Evropská komise v pátek slíbila Řecku, že s ním zahájí jednání o detailech třetího programu finanční pomoci ze záchranného fondu eurozóny. Komise tak učinila poté, co začátek rozhovorů státy eurozóny odsouhlasily. Atény mohou již v pondělí očekávat první peníze v podobě tříměsíčního překlenovacího úvěru ze staršího celounijního mechanismu, což jim umožní včasnou splátku Evropské centrální bance (ECB) i vrácení částky, kterou dluží Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF).

V pondělí také v Řecku dojde k prvnímu zvýšení DPH. Zvýšení je součástí reforem, jejichž přijetí je podmínkou pro další záchranný program pro Řecko.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle místopředsedy Evropské komise pro euro Valdise Dombrovskise jednání o tříletém programu potrvají několik týdnů a jejich součástí může být i debata například o změnách způsobu splátek řeckého dluhu. Třetí záchranný program pro Řecko může dosáhnout až 86 miliard eur (přes 2,3 bilionu korun) a podílet by se na něm měl i MMF. První pomoc mířící do Řecka už v pondělí má být v hodnotě 7,16 miliardy eur (přes 190 miliard korun).

MMF je podle své šéfky Christine Lagardeové připraven podílet se na pomoci Řecku, pokud bude program pomoci "kompletní". Tedy pokud zemi opět postaví na nohy, učiní její dluh udržitelným a umožní, aby Řecko opět mohlo získávat peníze na finančních trzích. 

Řecko začne podle dohody s eurozónou se změnami sazeb daně z přidané hodnoty, a to od pondělí. Nynější sazba daně pro zboží a služby se zvýší z 13 na 23 procent. Zvýšení je součástí reforem, jejichž přijetí je podmínkou pro další záchranný program pro Řecko. Vyšší sazba DPH pro hotely má začít platit od 1. října, kdy budou zrušeny také daňové slevy pro oblíbené řecké turistické ostrovy. U hotelů se nově sazba daně zvýší z 6,5 procenta na 13 procent.

V pondělí se po dvoutýdenní pauze mají otevřít i řecké banky; guvernér rakouské centrální banky a člen Rady guvernérů ECB Ewald Nowotny ovšem upozornil, že to ještě není hotová věc. 

Zelenou svým vládám, aby dál jednaly o podrobnostech nového záchranného programu pro zadlužené Řecko, dali v pátek poslanci v Rakousku a v Německu. Ve středu tak už učinil francouzský parlament a ve čtvrtek výbor finských poslanců; souhlas příslušného parlamentního výboru dostala i estonská vláda.

Páteční vývoj je tak naplněním rozhodnutí nedávného summitu eurozóny, kde byl program pro Řecko dohodnut výměnou za sérii tvrdých reforem a dalších kroků, které musí vláda v Aténách prosadit. 

Řecký kabinet se v pátek dočkal výměny několika ministrů poté, co reformy nepodpořila asi čtvrtina členů vládní strany SYRIZA. Vzbouřenci ve vládě byli nejméně čtyři a jen jeden z nich odešel z kabinetu dobrovolně. Změn provedl premiér deset. Podle očekávání skončit musel především ministr životního prostředí a energetiky a vůdce levého křídla strany SYRIZA Panajotis Lafazanis. Přísahu složí nový kabinet v sobotu. 

Hlavní ekonom německé Berenger Bank Holger Schmieding upozornil, žeŘecko musí svůj dluh snižovat pomocí reforem, které nastartují hospodářský růst; odpis dluhu by Atény k těmto krokům nemotivoval.

Podle odhadu zveřejněného agenturou Reuters odvrat řecké vládní politiky od reforem a od spolupráce s věřiteli za posledních devět měsíců až do změny postoje Atén před několika dny stál zadluženou zemi na ztracené produkci, poklesu hodnoty akcií a ztrátě kapitálu bank 63 miliard eur (1,7 bilionu korun), tedy asi třetinu ročního výkonu řecké ekonomiky.

Ceny zájezdů do Řecka by mohly v příští letní sezoně stoupnout kvůli zvýšení DPH pro ubytovací zařízení či restaurace v celé zemi včetně ostrovů. Česká asociace cestovních kanceláří zatím předpokládá zdražení dovolených ve tříhvězdičkových hotelech zhruba o pět až šest procent a u čtyř a pětihvězdičkových hotelů až o deset procent. Cen zájezdů na letošní léto se zdražení podle cestovních kanceláří nedotkne.

Porovnání základní sazby DPH v Evropě:

Zdroj: Wikipedia

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist