Americký výrobce čipů Qualcomm zruší v rámci snižování nákladů asi 4500 pracovních míst, což odpovídá zhruba 15 procentům jeho celkové pracovní síly. Celkově firma plánuje osekat výdaje o 1,4 miliardy dolarů. Qualcomm se nyní potýká s ostrou konkurencí ze strany asijských výrobců. Firma také uvedla, že jí ve druhém čtvrtletí klesly tržby i zisk.

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zisk firmě ve čtvrtletí klesl téměř o polovinu a dosáhl 1,2 miliardy dolarů (asi 29 miliard korun). Tržby klesly o 14 procent na 5,8 miliardy dolarů. Qualcomm navíc zhoršil odhad zisku i tržeb na celý letošní rok. Uvedl také, že provede strategickou revizi svých aktivit, jejímž výsledkem by mohlo být i rozdělení podniku.

Někteří akcionáři totiž tlačí firmu k tomu, aby oddělila do samostatných podniků výrobu čipů a licencování patentů a technologií dalším firmám.

Čipy od Qualcommu se využívají ve smartphonech, počítačových tabletech či herních zařízeních. Známý je například jeho procesor Snapdragon, kterým jsou vybaveny špičkové modely firem Samsung Electronics, HTC a ZTE. Samsung však letos oznámil, že pro svůj nový model Galaxy S6 použije svůj vlastní procesor.

Qualcomm se kromě ostré konkurence potýká i s dalšími problémy. V únoru se firma dohodla, že zaplatí čínským úřadům rekordní pokutu 975 milionů dolarů (zhruba 24 miliard korun), aby ukončila antimonopolní vyšetřování svých praktik při poskytování licencí.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru