Ropná společnost BP dosáhla ve druhém kvartále čistého zisku ve výši 1,3 miliardy dolarů (31,72 miliardy korun), což je méně, než očekávali analytici. Za nižším ziskem stojí především náklady spojené se sanací škod ve výši 9,8 miliardy dolarů, které britská firma hradí za nehodu podmořského vrtu v Mexickém zálivu, jež se stala před pěti lety. Ve druhém čtvrtletí minulého roku přitom společnost vykázala zisk 3,63 miliardy dolarů (88,7 miliardy korun).

HNBYZNYS NA TWITTERU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Společnost uvedla, že snížila plánované investice pod 20 miliard dolarů, což je v meziročním srovnání o 13 procent méně. Průměrná cena za barel ropy pak vzrostla v druhém čtvrtletí na 60 dolarů za barel, což je o pět dolarů více než ve čtvrtletí předchozím. Ve stejném období minulého roku pak činila průměrná cena jednoho barelu 110 dolarů.

Firma také ve zprávě oznámila, že dosáhla dohody s vládními institucemi ohledně sanace škod způsobených katastrofou podmořského vrtu Deepwater Horizon, ke které došlo v roce 2010. BP přijala požadavky naprosté většiny z nich a zavázala se uhradit celkem 18,7 miliardy dolarů (457 miliard korun). Jde tak o vůbec největší úhradu škody v dějinách USA.

Na snížení zisku se dle BP podílely kromě sanace škod i nízké ceny ropy a pokračující občanská válka v Libyi.

Marže společnosti na jednom barelu ropy vzrostla ve druhém kvartále na 19,4 dolaru, což je o 3,85 dolaru více než v roce předchozím. V prvním čtvrtletí letošního roku pak dosáhla marže výše 15,3 dolaru za barel. V následujícím čtvrtletí firma očekává opětovný pokles marže.

Generální ředitel společnosti Bob Dudley ve zprávě uvedl, že cílem společnosti je dosáhnout dalšího snížení celkových nákladů a zvýšení efektivity. 

Vývoj akcií ropné společnosti BP (v britských librách)

Vývoj akcií britské společnosti BP kotovaných na londýnské burze od července roku 2014. Cena akcie je v librách. Zdroj dat: Reuters